Najbliższe dni przyniosą zmiany w kursowaniu tramwajów. Rusza kolejny etap modernizacji infrastruktury tramwajowej.

Przed nami ostatni etap prac przy inwestycji tramwajowej przy ulicy Mariackiej i Żeromskiego w Sosnowcu. Od poniedziałku, 14 stycznia ruch na tym odcinku zostanie całkowicie wstrzymany, a to oznacza, że tramwaje w kierunku Będzina nie będą w najbliższym czasie kursowały.

– Do tej pory nie zamykaliśmy ruchu całkowicie. Odbywał się on po jednym torze. Teraz gdy inwestycja doszła już do okolic wiaduktu nie będzie to możliwe, dlatego musimy wstrzymać tam ruch – podkreśla Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich.

Kolizja tramwaju z samochodem osobowym - fot. MC

W związku z tym, przez najbliższe dwa miesiące (do 20 marca), wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji tramwajowej, dla linii nr: 15, 21, 24, 26 oraz 27.

Od poniedziałku, 14 stycznia tramwaje linii nr 21 będą kursować w relacji: Tworzeń Huta Katowice – Będzin Cmentarz Komunalny, a tramwaje linii nr 24 na trasie: Konstantynów Okrzei – Milowice Pętla (wyjazd z zajezdni Zawodzie).

Natomiast, tramwaje linii nr 15, 26 i 27 będą kursować w dotychczasowych relacjach, z wyjazdami z zajezdni Katowice Zawodzie (zmiana tras pojedynczych kursów wyjazdowych i zjazdowych).

Zmiany czekają także linię nr 42, która będzie kursować w stałej relacji według zmienionego rozkładu (zwiększenie częstotliwości kursowania). Dodatkowo uruchomiona zostanie tymczasowa linia nr 44 kursująca w relacji: Będzin Osiedle Zamkowe – Będzin Cmentarz Komunalny.

Modernizacja torowiska Pogoń - fot. MC
Modernizacja torowiska Pogoń – fot. MC

Ponadto, uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona jako T-21, kursującą w relacji okrężnej: Będzin Cmentarz Komunalny – Pogoń Klub Kiepury – Sosnowiec Dworzec PKP – Sosnowiec Ostrogórska – Sosnowiec aleja Zwycięstwa – Pogoń Kościół – Będzin Cmentarz Komunalny, z częstotliwością co 10 minut. Linia obsługiwać będzie wszystkie przystanki autobusowe znajdujące się na trasie przejazdu.

– Mamy nadzieję, że realizacja robót – tak jak dotychczas – przebiegać będzie zgodnie z harmonogramem i za 2 miesiące tramwaje będą mogły wrócić na swoje stałe trasy i wykonawca zgłosi budowę do odbioru – zaznacza Andrzej Zowada.

Odpowiednia informacja zamieszczona została na przystankach (rozkłady jazdy, komunikaty, przystanki tymczasowe oraz dodatkowe schematy na słupkach przystankowych), na tablicach oraz bezpośrednio w pojazdach (plakaty w tramwajach).

Pasażerowie będą mogli uzyskać także informację bezpośrednią na infolinii ZTM, a na wybranych przystankach, w rejonie zmian będą obecni pracownicy, którzy udzielą wszelkich informacji, będą również rozdawać ulotki.

Przypominamy, że w ramach zadania pn. „Przebudowa torowiska w jezdni w ciągu ul. Mariackiej i ul. Żeromskiego w Sosnowcu” modernizowany jest odcinek dwutorowej linii tramwajowej od przystanku Pogoń Kościół na ul. Nowopogońskiej do rozjazdu torowego na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i 3 Maja w rejonie wiaduktu kolejowego.