Od piątku, 29 września w Będzinie podziwiać będzie można mobilną wystawę Muzeum Historii Żydów Polskich Polin czyli Muzeum na kółkach.

„Muzeum na kółkach” to umieszczona w mobilnym pawilonie wystawa edukacyjna, która przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej. Wystawa gościła również na wybranych festiwalach kulturalnych i rozrywkowych. Wkrótce zawita do Będzina, gdzie mieszkańcy będą mogli ja zwiedzać do 1 października.

Wystawa „Muzeum na kółkach” poprzez nowoczesną formę ekspozycji pozwala „doświadczyć historii”: trójwymiarowa makieta sztetla przybliża najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka, fragmenty wypowiedzi młodych polskich Żydów pozwalają odpowiedzieć na pytania: „kto jest Żydem?” oraz „co to znaczy być Żydem dzisiaj?”, w kalendarium uporządkowano najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów, a dzięki cytatom z przedwojennych pamiętników odwiedzający będą mogli dowiedzieć się więcej o trzech językach polskich Żydów – polskim, jidysz i hebrajskim.

Serce mobilnej wystawy stanowi interaktywna mapa miasta, zawierająca kilkanaście punktów związanych z żydowską historią aktualnie odwiedzanej przez „Muzeum na kółkach” miejscowości.

Dzięki niej młodsi mieszkańcy będą mogli lepiej poznać historię swojego miasta, a starsi dzielić się swoimi wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach. Odkrywaniu historii własnej miejscowości służą również spacery, gry miejskie oraz wycieczki rowerowe śladami lokalnego dziedzictwa żydowskiego, od tej pory postrzeganego jako zjawisko wielowymiarowe i trwające w czasie, a nie jedynie kojarzone z okresem II wojny światowej.

Wystawę będzie można zwiedzić od piątku, 29 września do niedzieli, 1 października. Muzeum na kółkach zaparkuje na parkingu przy II LO oraz przy ulicy Teatralnej, obok Teatru Dzieci Zagłębia. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Będzin jest jednym z kilkudziesięciu miast w Polsce, do którego w tym roku zawitało „Muzeum na kółkach”.

Projekt powstał z myślą m.in. o mieszkańcach mniejszych miejscowości. To także narzędzie wsparcia dla lokalnych aktywistów, często od lat zaangażowanych w ochronę i promocję dzie­dzictwa żydowskiego. Dzięki „Muzeum na kółkach” ludzie zaczęli postrzegać odległe Muzeum POLIN jako miejsce otwarte i dostępne.