Muszla koncertowa w Czeladzi przejdzie do historii

4
1627

Muszla koncertowa w parku Grabek w Czeladzi przejdzie do historii. Kilka dni temu rozpoczęła się jej rozbiórka.

Muszla koncertowa w czeladzkim parku Grabek mocno wrosła się w krajobraz miasta, jednak zdaniem urzędników była już niepraktyczna.

– Muszle koncertowe powstawały w czasach, kiedy nie było elektronicznego nagłośnienia. Obecnie muszla zniekształca dźwięki i akustycy bardzo na nią narzekali, a artyści wysokiej klasy nie chcieli na niej występować – tłumaczy Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Muszla koncertowa w Czeladzi - fot. MŁ
Muszla koncertowa w Czeladzi – fot. MŁ

W ostatnich latach przy okazji Dni Czeladzi organizatorzy musieli się sporo napracować, by mieszkańcy mieli jak najlepsze warunki do oglądania przyjeżdżających do miasta gwiazd polskiej sceny muzycznej.

– W ostatnich latach na występy w czasie Dni Czeladzi musieliśmy na podeście ustawiać scenę, która ze względu na zadaszenie muszli, musiała być mocno wysunięta w kierunku widowni, a to z kolei znacznie ograniczało widoczność z bocznych sektorów amfiteatru. Obcięcie zadaszenia zlikwiduje ten mankament – dodaje burmistrz Szaleniec.

Muszla koncertowa w Czeladzi - fot. MŁ
Muszla koncertowa w Czeladzi – fot. MŁ

Prace przy muszli koncertowej to dopiero początek. Miejscy urzędnicy planują bowiem remont całego amfiteatru.

– Zleciłem już przygotowanie koncepcji modernizacji całego obiektu, która oczywiście przewiduje likwidację muszli i stworzenie na bazie istniejącego budynku i podestu, nowoczesnego membranowego zadaszenia. Nie będzie wtedy konieczności wynajmowania na imprezy sceny. Oczywiście przebudowana będzie także cała widownia. Pożegnajmy więc muszlę, a mam nadzieję w miarę szybko powitamy nowoczesny odnowiony amfiteatr – zapowiada Zbigniew Szaleniec.

Wkrótce prawdziwą metamorfozę przejdzie również zaniedbany od lat park Grabek. Miasto otrzyma na ten cel ponad 2 mln zł dofinansowania.