Na elewacji dawnego szpitala przy ul. 3 Maja 33 w Sosnowcu powstaje mural, który ma ostrzegać przed chorobą nowotworową i przypomnieć, jak ważna jest profilaktyka.

Na budynku przy ul. 3 Maja 33, gdzie obecnie mieści się między innymi Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sosnowcu powstaje mural, nie jest on jednak zwykły. Wielkie malowidło ma przypomnieć o tym, jak ważna w chorobie nowotworowej jest profilaktyka.

Jest to wspólny projekt miasta oraz Katarzyny Stachowicz, radnej sejmiku województwa, a zarazem aktywistki na rzecz kobiet walczących z chorobą nowotworową. Swoje osobiste doświadczenie wykorzystała do walki o refundację profilaktycznej mastektomii dla kobiet z genetycznym rakiem piersi.

– Musimy uświadamiać kobiety jak ważna jest profilaktyka. Sama jestem przykładem wygranej walki z chorobą. Badania, wczesne wykrycie daje szanse na wyleczenie – podkreśla Stachowicz.

Mural przedstawia kobietę, która zasłania swoje piersi przed rakiem, poniżej widnieje jej lustrzane odbicie podczas badania tomografem komputerowym. Jest to metafora nowotworu, który dostaje się do naszego organizmu, chcąc nas pokonać.

Mural Pokonaj raka - fot. MC
Mural Pokonaj raka – fot. MC

Pomysłodawcy liczą, że dzięki nowoczesnemu ujęciu przekaz trafi do młodych ludzi. To pierwszy mural w ramach projektu edukacyjnego „Pokonaj raka”. Trwają rozmowy z władzami Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Wojkowic, Siewierza oraz Sławkowa odnośnie kolejnej lokalizacji muralu.

Na uwagę zasługuje fakt, iż mural powstał w październiku, który na całym świecie obchodzony jest jako miesiąc walki z rakiem piersi. To najczęściej wykrywany, występujący u kobiet nowotwór złośliwy, wcześniej zdiagnozowany daje szansę na niemal całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważna jest konieczność wykonywania regularnie badań profilaktycznych.