Jesienią rozpocznie się budowa pierwszych mieszkań w formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które powstaną w Dąbrowie Górniczej. Docelowo w Gołonogu – w miejscu gdzie kiedyś działał ośrodek dla dzieci niewidomych – powstanie 168 mieszkań.

Trzy budynki mieszkalne powstaną na terenie pomiędzy aleją Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Kwiatkowskiego. – Towarzystwo Budownictwa Społecznego to oferta dla osób, których dochody są na granicy możliwości ubiegania się o lokal komunalny, ale zbyt małe, by kupić lokal na wolnym rynku. To również osoby, które w przyszłości chcą kupić swoje własne mieszkanie i zamiast płacić wysokie czynsze najmu na wolnym rynku wolą odkładać gotówkę na wkład własny podczas starań o kredyt hipoteczny w przyszłości – wyjaśnia Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Dla kogo mieszkania w TBS?

Ofertą TBS powinny zainteresować się również te osoby, które z różnych przyczyn nie chcą bądź nie mogą zdecydować się na własność lokalu mieszkalnego. Bo – choć osoby zamieszkujące w mieszkaniach TBS nie są ich właścicielami, a jedynie najemcami – formuła ta ma wiele korzyści. Dotyczy to szczególnie osób starszych, które bardzo często ze względu na swój wiek są dyskryminowane przez banki.

Zaletą TBS jest również standard wykończenia inwestycji. Deweloper przekazuje mieszkanie do wykończenia, a najemca TBS otrzymuje lokal praktycznie gotowy do zamieszkania. Nie musi go dodatkowo wykańczać, a jedynie umeblować, wyposażyć w sprzęty i dostosować do swoich potrzeb. Pozwala to wprowadzić się do mieszkania dużo szybciej niż w przypadku mieszkania w stanie deweloperskim, które wymaga wykończenia.

TBS to również ciekawa oferta dla osób, które nie chcą bądź nie mogą wiązać się na stałe z danym miejscem zamieszkania, np. właśnie rozpoczynających swoją karierę zawodową. Wynika to z faktu, że opłata partycypacyjna i kaucja za lokal, które musi uiścić najemca, po rozwiązaniu umowy najmu są mu w całości zwracane.

budynek
Mieszkania w TBS wizualizacja – fot. Architekci Malina

Kryteria umowy najmu z TBS

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej, głównym kryterium naboru najemców jest wysokość średniego miesięcznego dochodu, który musi być wyższy niż 2 676,88 zł w gospodarstwie jednoosobowym (tj. 200 proc. najniższej emerytury) lub 2 007,66 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym (tj. 150 proc. najniższej emerytury). Dochody te muszą być wyliczone z 3 ostatnich miesięcy poprzedzających złożenie wniosku. Nie mogą też przekroczyć, określonego ustawowo, maksymalnego dochodu wyliczanego za rok poprzedzający złożenie wniosku.

Bardzo istotnym kryterium jest również to, że w dniu podpisania umowy najmu z TBS najemca nie może posiadać tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Dąbrowie Górniczej. Warto jednak pamiętać, że obowiązek ten istnieje dopiero na dzień zawarcia umowy najmu, a nie złożenia wniosku.

– Osoby zainteresowane najmem lokalu w formule RTBS muszą złożyć wniosek o zawarcie umowy, który zostanie rozpatrzony według obowiązujących kryteriów, a wnioskodawca otrzyma pisemną informację o zakwalifikowaniu się bądź nie na listę najemców. Osobom zakwalifikowanym zostaną przyznane punkty zgodnie z kryterium pierwszeństwa – mówi Marcin Górski, zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej.

Wysokość czynszu zostanie określona w oparciu o całościowy koszt inwestycji. Szacuje się, że będzie się ona kształtowała na poziomie ok. 15,00 zł/m2 plus opłaty za media (woda, śmieci, centralne ogrzewanie itp.). Przykładowo dla mieszkania o powierzchni 50 m2 będzie to kwota 750,00 zł plus media. Najemcy będą mogli się też starać o dopłaty do czynszu, które będą mogły pomniejszyć te opłaty nawet do 50 procent wyjściowej stawki.

Naczelnik Górski informuje również, że obowiązkiem każdego najemcy będzie wniesienie „opłaty partycypacyjnej”, czyli udziału w kosztach budowy lokalu mieszkalnego. Opłata ta nie może przekroczyć 30 proc. kosztów budowy tego lokalu i w przypadku rezygnacji z najmu, opłata ta jest zwracana.

– Wskazany przedział procentowy jest uzależniony od wyników postępowania przetargowego na roboty budowlane, który realnie określi koszty wykonania robót, a tym samym udział w kosztach budowy miasta i przyszłych najemców – mówi naczelnik Górski. – Koszty te powinny być znane we wrześniu po rozstrzygnięciu planowanego przetargu. Wtedy też planowane jest rozpoczęcie naboru wniosków od osób zainteresowanych najmem – dodaje.

Wszyscy zainteresowani mieszkaniem w TBS mogą uzyskać szczegółowe informacje pod numerami telefonu 32 295 67 89 lub 32 295 67 05. Dyżurujący pod nimi pracownicy Wydziału Polityki Społecznej przybliżą czym jest TBS i jakie kryteria należy spełnić, aby wynająć mieszkanie w tej formule.