Dąbrowa Górnicza wprowadza zmiany w polityce mieszkaniowej. – Utworzenie Towarzystwa Budownictwa Społecznego, powołanie Społecznej Agencji Najmu, ułatwienie oddłużania mieszkań i ich zamiany to najważniejsze założenia nowej polityki – informuje dąbrowski magistra.

Pomimo, że w Dąbrowie Górniczej jest prawie 50 tysięcy lokali mieszkalnych, na realizację czeka kilkaset wniosków o przydział mieszkania.

– Na koniec czerwca tego roku lista oczekujących na przydział lokalu wynosiła 578 osób, natomiast na wykonanie eksmisji z prawem do lokalu mieszkalnego czeka 206 wyroków – wylicza Piotr Jędrusik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Jak zredukować te liczby? Receptą, jak twierdzą włodarze miasta, powinna być opracowana właśnie polityka mieszkaniowa na lata 2018-27, która wskazuje trzy priorytety dla działań  w tym zakresie. Pierwszy z nich to budowa nowych mieszkań socjalnych, komunalnych i na wynajem. Drugi to rewitalizacja obecnych zasobów mieszkaniowych, a trzeci to zrównoważone gospodarowanie tym zasobem.

– Dla miasta najważniejsze działanie, to zaproponowanie wszelkich możliwych form wsparcia rynku mieszkaniowego. Chcemy pomóc osobom, których dochody nie wystarczają na skorzystanie z komercyjnego kredytu w banku, a jednocześnie przekraczają kryteria ubiegania się o mieszkania komunalne. Chcemy to realizować m.in. poprzez powołanie do życia Towarzystwa Budownictwa Społecznego i nowe miejskie inwestycje mieszkaniowe. Będziemy starali się także wykorzystać inne możliwości, w tym być może program „Mieszkanie Plus” – mówi Damian Rutkowski,zastępca prezydenta miasta i dodaje, że miasto planuje postawić też na innowacje.

– Przygotowujemy się do powołania społecznej agencji najmu, która będzie kojarzyła właścicieli pustych mieszkań z poszukującymi mieszkania do wynajęcia gwarantując jednocześnie korzystne warunki dla najemców i bezpieczeństwo dla właścicieli lokali. Takie społeczne agencje najmu z powodzeniem działają już w Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii. Przyglądaliśmy się także podobnemu pilotażowemu programowi w Warszawie i zdecydowaliśmy się to rozwiązanie wprowadzić również w Dąbrowie – mówi wiceprezydent Rutkowski.

Dlaczego takie rozwiązanie ma szansę sprawdzić się w Dąbrowie? – Analiza danych pokazuje, że Dąbrowa wyludnia się wolniej niż inne miasta aglomeracji. Mimo to w mieście jest wiele mieszkań, które stoją puste, a ich właściciele mają obawy, by wynajmować je na rynku wtórnym. Właśnie im agencja to ryzyko będzie niwelować poprzez gwarancję, że ich mieszkanie będzie utrzymane w dobrym stanie i nie będą oni musieli płacić czynszu za lokal, który stoi pusty. W zamian miasto będzie od nich oczekiwało by odstępne za wynajem tego lokalu był niższy niż na wolnym runku – informuje dąbrowski magistrat.

– Lista oczekujących na mieszkania i tych z wyrokami sądowymi nigdy się nie skończy, więc sama budowa nowych mieszkań nie rozwiąże problemu. Dlatego tym osobom będziemy proponować mieszkania na wynajem przez społeczną agencje najmu, tak by mogły sprostać warunkom finansowym i by było stać je na wszystkie opłaty – mówi naczelnik Jędrusik.

Gmina zapowiada także polepszanie stanu technicznego swoich zasobów mieszkaniowych, a także intensyfikacje zamiany lokali, tak by np. w mieszkaniu 3-pokojowym nie mieszkała jedna osoba, a w jednym pokoju rodzina z dwójką czy trójką dzieci. Pozwoli to lokatorom mającym trudności w płatności czynszu skorzystać z dodatkowego wsparcia w postaci dodatków mieszkaniowych, dodatków energetycznych czy czasowej obniżki czynszu.

– Ważnym elementem nowej polityki jest wsparcie dla mieszkańców w tym, by nie zajmowali mieszkań socjalnych przez całe życie, ale starali się przeprowadzać do mieszkań komunalnych lub też skorzystać z zasobów społecznej agencji najmu – podsumowuje wiceprezydent Rutkowski.

Obecnie gotowy dokument został przekazany radnym, a pod głosowanie powinien trafić podczas listopadowej sesji dąbrowskiej rady miejskiej.

Czy nowoczesny obiekt widowiskowo-sportowy w Będzinie jest potrzebny?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

 1. Problem gospodarki nieruchomościami w tym mieszkalnictwem jest mi dobrze znany. Wypowiedzi przedstawicieli UM w DG nasuwa wiele wątpliwości i pytań;
  1. TBS powstały ponad 15 lat temu, dlaczego UM w DG dopiero teraz zauważył taką możliwość budowania Mieszkań ? Czy zainteresowanie TBS-em to program wyborczy, bo wcześniej nikt się nie zdecydował przez tyle lat ?
  2. Czy powołanie Społecznej Agencji Najmu jest oparte o podstawy prawne; jakie przygotowanie prawne i zawodowe muszą posiadać prowadzący, jakie ma uprawnienia prawne, jakie posiada środki na oddłużenie, w jaki sposób SAN zagwarantuje comiesięczną płatność za najemcę i prawidłowy sposób korzystania z lokalu mieszkalnego.
  3. UM opracuje politykę gospodarowania zasobami mieszkaniowymi ? Dlaczego przez kilkanaście lat jej nie było ?
  4. Ile wybudowano mieszkań socjalnych, komunalnych i pozyskano mieszkań z rynku wtórnego ?
  5. Jak rozumieć słowo REWITALIZACJA skoro mieszkania w zasobach MZBM nie były przeglądane, bez konserwacji, remontów a nawet nie sprzątane przez TRZYDZIEŚCI lat.
  6. Jak TBS pomoże ludziom nie mającym zdolności kredytowej. TBS to nie instytucja charytatywna.
  7. Gdzie była władza miejska DG, gdy inni już działają i wybudowali piękne bloki. Skąd takie opóźnienie ?
  8. Czy można wierzyć autorom laurki w pomoc ludziom w zakresie mieszkań, skoro UM w DG jest kilkumilionowym DŁUŻNIKIEM WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH i nie płaci odsetek.
  9. Jakie innowacje wprowadzi UM w DG ?
  10. W jaki sposób UM ochroni wynajmującego przed niekorzystnymi prawami najemy w ramach ustawy o ochronie praw lokatorów ?
  11. Co to jest odstępne za wynajem w rozumieniu autorów ?
  12. Skąd najemca nagle weźmie pieniądze na czynsz, wodę, prąd, gaz, śmieci, RTV, telefon skoro ich dotychczas nie miał. Kto zapłaci zaległości.
  13. W jaki sposób najemca socjalu nabędzie uprawnień do komunalnego . . . Czy i w jaki sposób dokonacie eksmisji zwykłego najemcy i szczególnie chronionego z SAN ?
  14. Co się zmieni w bieżącej opiece nad zasobami mieszkaniowymi.
  15. Ile mieszkań nowych przybędzie w 2017 roku i 2018; socjalnych, komunalnych i z odzysku , oraz SAN .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here