Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej chcą pomóc wszystkim służbom pracującym na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem, szczególnie pracownikom służby zdrowia. Zagłębiacy postanowili drukować maski 3D.

Kolejna grupa mieszkańców Dąbrowy Górniczej chce pomóc pracownikom służby zdrowia i postanowiła drukować dla nich maski 3D.

– Zapraszam wszystkie osoby, które mają drukarki 3D, chcą pomóc i mają możliwość drukowania przyłbic, części do masek lub wycinania blendów. Na razie jesteśmy w fazie organizacji, spotykamy się wirtualnie na facebooku, by wymieniać się wiedzą i koordynować poczynaniami – mówi Witold Walkiewicz, pomysłodawca akcji.

Podobnie, jak w przypadku szytych maseczek, organizatorzy liczą na odzew ludzi dobrej woli, którzy chcą pomóc. – Sytuacja jest jednak trudniejsza, bo materiały i surowce sporo kosztują. Do tego trzeba mieć odpowiedni i drogi sprzęt – drukarki 3D, plotery laserowe lub wodne, no i oczywiście odpowiednie obrabiarki. Dlatego apel o wsparcie kierowany jest do osób, które dysponują takim sprzętem czy do firm, które mają takie zasoby np. reklamowych – tłumaczą pomysłodawcy akcji.

Przed organizatorami duże wyzwanie. – Trzeba zbudować logistykę całego przedsięwzięcia – zakupy surowców, produkcję, transport – a wszystko z zachowaniem maksymalnych środków bezpieczeństwa – dodaje Witold Walkiewicz.

Na potrzeby akcji powstała strona internetowa, na której można znaleźć wszystkie istotne informacje na temat produkcji przyłbic, pracy wolontariuszy, a nawet formularz zamówień gotowego sprzętu. Informacje można uzyskać też pod adresem facebookowym grupy.