„Premierze, marszałku – czas ucieka, łącznik czeka” – między innymi takie hasła widniały na transparentach, z którymi pojawili się w czwartek, 5 sierpnia mieszkańcy Sławkowa i Dąbrowy Górniczej.

To kolejna akcja, która ma na celu zwrócić uwagę władz krajowych i regionalnych na nierozwiązany wciąż problem tirów, które wąskimi ulicami Dąbrowy Górniczej i Sławkowa dojeżdżają do zespołu terminali przeładunkowych.

ludzie, protest
Protest mieszkańców dojazd do Euroterminala – fot. UM Dąbrowa Górnicza/Dariusz Nowak

W tym samym czasie protest prowadzili mieszkańcy Strzemieszyc w Dąbrowie Górniczej oraz przy ulicy Hrubieszowskiej w Sławkowie, wszyscy borykają się z identycznym problemem. Wspólnie z mieszkańcami protestowali także włodarze obu miast – burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk i prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

przemawiający, ludzie
Protest mieszkańców dojazd do Euroterminala – fot. UM Dąbrowa Górnicza/Dariusz Nowak

To właśnie oni w lipcu 2020 roku zaapelowali, wspólnie z samorządowcami powiatu będzińskiego, do ministra infrastruktury o wsparcie budowy drogowego łącznika, który odciąży lokalne drogi od ruchu ciężarówek.

W ubiegłym roku ustalono także, że co dwa miesiące, będą wprowadzane naprzemiennie ograniczenia dla ruchy ciężarówek – raz w rejonie ul. Strzemieszyckiej, następnie na ul. Hrubieszowskiej w Sławkowie. Takie rozwiązanie zapewnia równomierne rozłożenie uciążliwości związanych z ruchem tirów, dojeżdżających do terminali przeładunkowych.

protest, baner
Protest mieszkańców dojazd do Euroterminala – fot. UM Sławków/Krzysztof Kozieł

Potrzebne zdecydowane działanie

O konieczności budowy łącznika pomiędzy DK 94 a zespołem terminali przeładunkowych w Sławkowie nikogo nie trzeba już dziś przekonywać. Pod oknami mieszkańców, wąskimi ulicami przejeżdża aktualnie na dobę około tysiąca tirów, a liczba ta – wraz z rozwojem terminali – stale wzrasta.

ciężarówki, korek
Protest mieszkańców dojazd do Euroterminala – fot. UM Dąbrowa Górnicza/Dariusz Nowak

– O budowę łącznika wspólnie z prezydentem Dąbrowy Górniczej walczymy od kilku lat. W ostatnich miesiącach osiągnęliśmy dwa ważne cele. Po pierwsze, dziś już jest powszechna świadomość, że budowa tej drogi jest konieczna dla rozwoju regionu i kraju – podkreśla Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa. – Po drugie, Ministerstwo Infrastruktury zadeklarowało wsparcie finansowe na budowę łącznika, którego ze względu na koszty nie mogłyby sfinansować samorządy Dąbrowy Górniczej i Sławkowa. Teraz jesteśmy w punkcie, w którym trwają dyskusje, czy łącznik będą budować władze regionalne, czy centralne – dodaje.

Jeśli decyzja nie zapadnie szybko, mieszkańcy Sławkowa i Strzemieszyc zapowiadają kolejne, wspólne akcje protestacyjne.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Strzemieszycka ponownie dostępna dla kierowców