Sosnowiec przeznaczy blisko milion złotych na stworzenie dwóch mieszkań dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych. To kolejny krok, który pomoże lepiej przygotować dzieci do samodzielności.

Mieszkania powstaną przy ulicy Dęblińskiej i Warszawskiej w Sosnowcu. Z pomocą wychowawców dzieci zdobędą doświadczenie w prowadzeniu gospodarstwa domowego i nauczą się codziennych obowiązków domowych, takich jak sprzątanie, pranie, gotowanie, robienie zakupów oraz będą uczyć się samodzielności.

– Dzięki niewielkim grupom każde z dzieci otoczone będzie indywidualną opieką, a zmiana lokalizacji placówek pozwoli na integrację wychowanków ze środowiskiem lokalnym. Dzieci objęte będą wsparciem psychologicznym i pedagogicznym, które umożliwi wychowankom rozwiązywanie ich indywidualnych problemów – wyjaśnia Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca. – W mieszkaniach, które zostaną gruntownie wyremontowane i wyposażone znajdzie dom 28 dzieci – dodaje.

Obecnie w mieście funkcjonuje 11 placówek opiekuńczo-wychowawczych, z czego sześć mieści się w mieszkaniach. – Wychowawcy mając pod opieką mniejszą grupę, mogą pełniej i skuteczniej przygotowywać dzieci do procesu usamodzielnienia i wkroczenia w dorosłe życie. Wychowankowie, w mniejszych grupach lepiej nawiązują kontakty społeczne i koleżeńskie, a także umiejętniej zarządzają gospodarstwem domowym – podkreśla Anna Jedynak.

Mieszkania powinny być gotowe pod koniec tego roku. Wartość całkowita projektu wynosi 917 tys. zł, z czego dofinansowanie to 780 tys. zł.