Sosnowiecki magistrat rozstrzygnął przetargi na modernizacje trzech kolejnych przejść podziemnych. Inwestycja ma na celu poprawę jakości i bezpieczeństwa, a także dostosowanie przejść do potrzeb wszystkich mieszkańców.
Ostatnie lata to intensywny okres przebudowy powstałych w latach 70-tych przejść podziemnych. W sumie udało się wyremontować blisko połowę z nich. – Mamy już doświadczenie przy przebudowie tego typu obiektów, wiemy jakich problemów unikać i na co zwrócić większą uwagę – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
W kolejnych miesiącach prawdziwą metamorfozę przejdą trzy kolejne przejścia podziemne. W ramach drugiego etapu ZIT, wyłoniony w przetargu wykonawcy będą mieli 15 miesięcy na przygotowanie projektów oraz wykonanie wszystkich zadań. Wśród trzech wybranych do przebudowy obiektów, jest przejście w rejonie Placu Ćwierka i popularnych „plastrów miodu” (ul. 3 Maja, Piłsudskiego, Dęblińska).
W jednym z największych przejść podziemnych w mieście zostaną zainstalowane trzy duże windy pozwalające nie tylko na swobodne przedostanie się z jednej strony ulicy na drugą osobom z niepełnosprawnościami, ale również na przewóz rowerów. To zadanie wykona Eurovia Polska.
Zmodernizowane zostanie również przejście pod rondem Czesława Uznańskiego (al. Mireckiego, Stara, Piłsudskiego – wykonawca Silesia Invest) oraz przy parku Sieleckim (3 Maja, Żeromskiego, wykonawca AMBET Sp. z o.o. – lider konsorcjum). W obu przypadkach pojawią się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w postaci platform.
Przebudowa trzech przejść podziemnych będzie kosztowała blisko 13 mln złotych. Wkrótce zostaną także powtórzone przetargi, które pozwolą wyłonić wykonawców przejścia podziemnego pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego (ul. Ostrogórska, Sienkiewicza, 1 Maja, Małachowskiego) oraz pod rondem im. Władysława Szpilmana (Piłsudskiego, Sobieskiego, Kilińskiego).
Oprócz samych przejść podziemnych zostaną dobudowane brakujące fragmenty chodników i dróg rowerowych oraz zadaszenie. Zmodernizowane przejścia mają być nowoczesne i funkcjonalne, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz bezpieczne, dzięki objęciu ich nadzorem kamer monitoringu miejskiego.
– Nowością będzie system głośników umożliwiający komunikowanie się operatorów miejskiego monitoringu z osobami znajdującymi się w przejściu podziemnym. Po raz pierwszy w mieście, na poręczach przy schodach, pojawią się oznaczenia w języku Braille’a, wskazujące kierunek po wyjściu z przejścia. Mieszkańców z pewnością ucieszy fakt, że wybudujemy toaletę publiczna przy przebudowanym przejściu w Parku Sieleckim – tłumaczy prezydent miasta.
Dodatkowo ściany przejść podziemnych przy schodach zostaną wykonane ze specjalnego tworzywa HPL, które jest bardzo odporne na dewastacje i pozwala na stosunkowo łatwe usunięcie malowideł i graffiti.