Trwają prace remontowe przy przebudowie przejścia podziemnego, w rejonie placu Ćwierka i popularnych „plastrów miodu” w Sosnowcu. Wkrótce odbędzie się przebudowa kolejnego przejścia.

Sosnowiec kontynuuje prace, w ramach których, w poprzednich latach wyremontowano blisko ponad połowę przejść podziemnych w mieście. Wkrótce, wyremontowane zostaną trzy kolejne przejścia – pod rondem Czesława Uznańskiego przy al. Mireckiego, Starej, Piłsudskiego, przy parku Sieleckim przy3 Maja i Żeromskiego oraz w rejonie Placu Ćwierka i popularnych „plastrów miodu” przy ul. 3 Maja, Piłsudskiego, Dęblińskiej, gdzie prace już trwają.

W remontowanym przejściu, które jest jednym z największych w mieście, zostaną zainstalowane trzy duże windy pozwalające nie tylko na swobodne przedostanie się z jednej strony ulicy na drugą osobom z niepełnosprawnościami, ale również na przewóz rowerów.

Ponadto, zmodernizowane przejścia posiadać będą wiele udogodnień, wśród nich oznaczenia w języku Braille’a czy system głośników podpięty do miejskiego monitoringu. Przebudowa trzech przejść podziemnych będzie kosztowała blisko 13 mln zł. Oprócz samych przejść podziemnych zostaną dobudowane brakujące fragmenty chodników i dróg rowerowych oraz zadaszenie.

– Wszystkie przejścia będą objęte nadzorem kamer monitoringu miejskiego, a także zostaną wyposażone w urządzenia umożliwiające osobom niepełnosprawnym korzystanie z przejścia. Nowością będzie system głośników umożliwiający komunikowanie się operatorów miejskiego monitoringu z osobami znajdującymi się w przejściu podziemnym. Po raz pierwszy w mieście, na poręczach przy schodach, pojawią się oznaczenia w języku Braille’a, wskazujące kierunek po wyjściu z przejścia. Mieszkańców z pewnością ucieszy fakt, że wybudujemy toaletę publiczna przy przebudowanym przejściu w parku Sieleckim – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dodatkowo ściany przejść podziemnych przy schodach zostaną wykonane ze specjalnego tworzywa HPL, które jest bardzo odporne na dewastacje i pozwala na stosunkowo łatwe usunięcie malowideł i graffiti.

A to nie koniec zmian, jakie w najbliższym czasie czekają na mieszkańców. Miasto rozstrzygnęło właśnie przetarg na przebudowę kolejnego przejścia podziemnego. Tym razem chodzi o jedno z trzech największych w mieście: w rejonie ulic Piłsudskiego, Sobieskiego i Kilińskiego.

Wykonawcą modernizacji przejścia przy ulicach Piłsudskiego, Sobieskiego i Kilińskiego będzie forma Silesia Invest, która prace wyceniła na 6,6 mln zł. – Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to umowę będziemy chcieli podpisać jeszcze w lutym. Wykonawca będzie miał 14 miesięcy na realizację prac – informuje Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Zakres prac będzie podobny, jak w przypadku innych remontowanych przejść. Ponadto, w samym przejściu pojawi się również kostka integracyjna. Zakres prac jest nieco szerszy i obejmuje również wykonanie dwóch przystanków autobusowych wraz z zatokami. Autobusy będą zatrzymywać się na wysokości komisariatu policji. Przy odnowionym przejściu powstanie też fragment drogi rowerowej i chodniki.

Od kilku lat sosnowieckie przejścia podziemne są stale modernizowane. W sumie na terenie miasta jest ich w tej chwili 20 z czego 8 wyremontowanych, a modernizacja kolejnych 4 już się rozpoczęła lub zaraz się zacznie. Przetargi na remonty dwóch następnych już trwają.