Volvo Polska dostarczyło kolejne autobusy o napędzie hybrydowym do Sosnowca. W tej chwili miasto dysponuje już 30 hybrydami Volvo.

Volvo Polska realizuje kontrakt na dostawę 35 autobusów hybrydowych dla PKM Sosnowiec. Do Sosnowca dotarło właśnie kolejnych sześć 12-metrowych autobusów Volvo 7900 Hybrid wyprodukowanych we wrocławskiej fabryce Volvo. Do połowy października flota powiększy się jeszcze o kolejnych 5 autobusów tego producenta.

W ramach kontraktu zawartego z sosnowieckim przedsiębiorstwem komunikacji miejskiej, Volvo dostarczy w sumie 35 hybrydowych autobusów miejskich – 25 krótkich (MAXI) i 10 przegubowych (MEGA), wszystkie wyprodukowane w Polsce, we wrocławskiej fabryce Volvo.

Autobusy Volvo 7900 Hybrid to tzw. równoległa hybryda – pojazd może być napędzany niezależnie silnikiem elektrycznym lub silnikiem diesla, albo obydwoma silnikami w tym samym czasie. Energia wytwarzana podczas hamowania jest magazynowana w akumulatorze, a następnie wykorzystywana do produkcji energii dla silnika elektrycznego.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zużycie paliwa jest od 30 do 40 proc. niższe niż w przypadku autobusów napędzanych tradycyjnym dieslem, autobus jest też bardziej przyjazny dla środowiska – emisja spalin jest o 40 – 50 proc. mniejsza w porównaniu z autobusami napędzanymi silnikami diesla.

– Napęd hybrydowy doskonale spisuje się w pojazdach zmuszonych do ciągłego zatrzymywania się i ruszania, dlatego stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla autobusów miejskich, poruszających się w ruchu o dużym natężeniu – mówi Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Pojazdy wyposażone są m.in. w automatyczną klimatyzację, duże rozsuwane okna na długości całego pojazdu, darmowy dostęp do internetu poprzez WiFi, ładowarki USB w poręczach, ekrany LCD wyświetlające najważniejsze informacje dotyczące trasy na danej linii, ledowe światła drogowe i mijania, doświetlenie wewnętrzne jak również zewnętrzne wyjścia z autobusu, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i matek z wózkiem dziecięcym, a także monitoring oraz system informacji pasażerskiej.

Co sądzisz o likwidacji „gabinetów politycznych” w samorządach?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...