Burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba chce zakazu jednorazówek i złożył wniosek o przygotowanie oraz wdrożenie programu „Metropolia bez plastiku”.

Na ostatnim posiedzeniu Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii burmistrz Wojkowic zaapelował do wszystkich jej członków, aby przygotować i wdrożyć program „Metropolia bez plastiku”.

O co chodzi? Burmistrz proponuje, by z miast i gmin, które należą do metropolii zniknęły wszelkie plastikowe jednorazówki. To jednak dopiero początek rewolucji. – Łącząc siły, uzyskamy niesamowity efekt synergii z 41 miast i gmin tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, bo to ponad 2 mln mieszkańców. Trzeba zacząć działać, a kiedy, jak nie teraz – podkreśla Tomasz Szczerba.

Burmistrz Szczerba proponuje podjęcie stosownej uchwały na posiedzeniu Zgromadzenia GZM, popierającej wprowadzenie zakaz używania plastikowych sztućców, talerzyków i innych naczyń, słomek do napojów w ramach wszelkich wydarzeń organizowanych przez 41 gmin i miast tworzących GZM lub też jednostek im podległych. Tomasz Szczerba wnioskuje także o podjęcie uchwały popierającej wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce za plastikowe butelki oraz rozważenie możliwości zakupu 41 automatów do recyklingu butelek PET i umiejscowienie ich w poszczególnych miastach tworzących metropolię.

– Zaproponowałem także rozważenie możliwości połączenia recyklingu plastikowych butelek z transportem publicznym. Dla przykładu Pekin na specjalny biletomat na stacjach metra, który przyjmuje plastikowe butelki jako środek transportu. Podobne rozwiązania funkcjonują też w kilku innych miastach na świecie. W indonezyjskim mieście Surabaya autobusy przyjmują plastikowe butelki zamiast gotówki, z kolei Stambule plastikowe odpady można wymieniać na kredyt na karcie miejskiej, a Sydney dysponuje systemem, w którym mieszkańcy w zamian za recykling otrzymują nagrody, takie jak bilety do kina lub bilety autobusowe – wymienia Tomasz Szczerba.

Warto podkreślić, że do 2021 roku na terenie Unii Europejskiej ma obowiązywać zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku, takich, jak sztućce, talerzyki, słomki, rączki do balonów, patyczki do uszu czy też tworzywa ulegające oksydegradacji, pojemniki na żywność oraz styropianowe kubeczki.

Dodajmy, że kilka dni temu pisaliśmy, że Sosnowiec chce wprowadzić zakaz używania plastiku w urzędzie. Wcześniej zrobili to m.in. Gdynia i Wrocław.

Co myślicie o pomyśle burmistrza Wojkowic?

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

  1. Ech…czy możnowładcy metropolii nie widzą innych problemów w metropolii ?
    Jak nie jeden to drugi lansuję się na populistycznym temaciku….nosz… ręce opadają.

  2. Sam pomysł z automatami na plastikowe butelki zły nie jest tylko musi działać na masową skalę. Takie automaty powinny być w każdym markecie, dworcu kolejowym, urzędzie, szkole, bo na drugi koniec miasta nikt butelek woził nie będzie. Ja wiem, że od czegoś trzeba zacząć, ale 41 automatów to za mało nawet na start programu. Akcja musi mieć większy rozmach jeżeli ma odnieść sukces.

  3. […] Przypomnijmy, że jako pierwszy o wdrożenie programu „Metropolia bez plastiku” apelował burmi… Co Tomasz Szczerba myśli o decyzji Kazimierza Karolczaka? – Myślę, że to sukces nas wszystkich. Dobre pomysły, bez odpowiedniego wsparcia często trafiają do przysłowiowego kosza. Cieszy mnie zrozumienie i podejście pana przewodniczącego, dla mnie jest to motywujące z jednej strony, ale i budujące, bo przecież chodzi o działania na szerokiej skali – w pojedynkę niczego nie osiągniemy – komentuje. […]

  4. […] Akcja #PolskaBezPlastiku zakłada wprowadzenie zakazu używania plastikowych sztućców, talerzyków i innych naczyń oraz słomek do napojów. Początkowo akcja miała jedynie zasięg lokalny. Burmistrz wprowadził w mieście zakaz używania w instytucjach miejskich plastikowych sztućców oraz opakowań, do tego samego nakłaniał także zarząd metropolii. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here