Cel jest jeden, otrzymanie dostępu do konta bankowego, a do długiej listy sposobów na jego realizację, dołącza poczta głosowa i SMS o nieodsłuchanej wiadomości. To nic innego jak próba oszustwa.

Przestępcy, wcielając się w różne role, wysyłają wiadomość, bardzo często w postaci SMS, ale także i e-mail. W treści zawarty jest link, którego otwarcie jest bardzo niebezpieczne. Uruchamiając go, możemy ściągnąć na nasz telefon, czy komputer złośliwe oprogramowanie, które może doprowadzić do kradzieży pieniędzy z naszego rachunku bankowego.

Obecnie pojawiła się nowa metoda na „pocztę głosową”. Wiadomości rozsyłane są z różnych numerów, ale najczęściej pojawiają się takie z prefiksami z Niemiec (+49). Otrzymujemy SMS-a o jednej wiadomości na poczcie głosowej, do której załączony jest link.

Jednym kliknięciem możemy ściągnąć nie tylko złośliwe oprogramowanie, ale i kłopoty, bo zapewne nasze konto bankowe zostanie wyczyszczone. Wystarczy zachować ostrożność podczas czytania otrzymanej poczty, czy wiadomości i nie otwierać stron, do których otrzymaliśmy linki.

Gdy jednak link został otwarty, zalecane jest natychmiastowe działanie. Zapewne na telefonie zainstalowane zostało podejrzane oprogramowanie. Należy wyłączyć telefon i przełożyć kartę SIM do innego aparatu.

Sugerowany jest kontakt się ze swoim bankiem i zmiana hasła. Podobne oszustwa mogą dotyczyć również SMS-ów związanych z aplikacją dyskontów spożywczych, serwisów aukcyjnych, instalacji sterowników LTE, RODO. Trzeba zachowaj czujność, otwierając każdą wiadomość!

Policjanci przypominają:

  • Nie klikaj w przesłane SMS-ami, bądź e-mailami linki,
  • Nie dokonuj płatności poprzez przesłane linki,
  • Nie ściągaj aplikacji proponowanych w otrzymanych wiadomościach,
  • Zwracaj uwagę na adres linka, który otrzymałeś.