Za kilka dni powitamy nowy rok. Postanowiliśmy więc podsumować minione miesiące i zapytać o plany na 2020 rok w naszych zagłębiowskich miastach. Co udało się zrobić w Będzinie, a czego nie udało się zrealizować. Na te pytania odpowiedzi udzielił prezydent Łukasz Komoniewski.
Jak ocenia Pan 2019 rok? Czy jest Pan zadowolony z tego, co udało się zrobić?
Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina: Zdecydowanie rok 2019 można uznać za pomyślny dla Będzina, gdyż udało się nam zrealizować zaplanowane inwestycje. Przeprowadzenie drugiego etapu rewitalizacji nadrzecznych bulwarów, rewitalizacja parku Małpi Gaj czy uruchomienie Centrum Usług Społecznych to tylko niektóre ze zrealizowanych przedsięwzięć.
Prawdziwym przebojem okazała się otwarta w ubiegłym roku plaża miejska. To nasza flagowa inwestycja rekreacyjna, która od razu stała się hitem zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i okolicznych miejscowości! W rejonie nadrzecznym Brzozowica w ramach projektu „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy” w zeszłym roku powstała przestrzeń rekreacyjna, gdzie każdy może wypocząć w upalne dni – poopalać się, pograć w plażową siatkówkę, skorzystać z dostępnych leżaków czy hamaków, a przy okazji zjeść lody, poćwiczyć na siłowni czy pospacerować wzdłuż rzeki. W tym roku w lipcu uruchomiliśmy na plaży fontannę i teraz wieczorną iluminację fontanny przychodzą podziwiać z całymi rodzinami dziesiątki osób. Z ciekawszych inwestycji rekreacyjnych, można powiedzieć nawet prozdrowotnych, w parku Syberka, tuż obok miejsca, gdzie odbywają się dni miasta i inne duże imprezy, powstała tężnia solankowa. Dwie kolejne powstaną właśnie na plaży miejskiej i na osiedlu Warpie, gdzie z powodzeniem od kilku lat funkcjonuje wodny plac zabaw.
Sporo udało się zrealizować w obszarze edukacji. W tym roku widoczne są efekty realizacji dwóch dużych inwestycji oświatowych. Swoje oblicze zmieniła Szkoła Podstawowa nr 1 na Górkach Małobądzkich, która przeszła kompleksową termomodernizację. Po remoncie pięknie prezentuje się Przedszkole Miejskie nr 13, w którym oprócz docieplenia murów i nowej elewacji wymieniono instalację elektryczną i centralnego ogrzewania, a także oddano do użytku atrakcyjny plac zabaw.
Ogromnym sukcesem Będzina jest zaistnienie na naszym terenie szkoły wyższej. Od października Akademia WSB z Dąbrowy Górniczej otworzyła swój nowy ośrodek dydaktyczny w budynku po byłym Gimnazjum nr 3 przy ul. Krakowskiej. Jest to jedna ze starszych prywatnych uczelni w regionie, która zajmuje wysokie pozycje w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych i stale powiększa grono studentów, a tym samym poszukuje nowych przestrzeni do prowadzenia zajęć. Cieszę się, że budynek po gimnazjum będzie nadal wykorzystywany, bo jestem przekonany, że pojawienie się uczelni stanie się impulsem do dalszego rozwoju tej części miasta.
Czego nie udało się zrealizować?
Niestety nie udało nam się zaplanować „budżetu marzeń” na rok 2020, który pozwoliłby zaspokoić wszystkie potrzeby Będzina. Trzeba jasno powiedzieć – tegoroczne zmiany podatkowe zafundowane przez rząd – zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia, zmniejszenie stawki PIT w I grupie podatkowej z 18 do 17 procent oraz dwukrotny wzrost kosztów uzyskania przychodów – uszczuplą znacznie budżety samorządów, a co za tym idzie uniemożliwią utrzymanie inwestycji na dotychczasowym poziomie. Trzeba będzie zweryfikować i zaktualizować plany, a w konsekwencji zapewne niektóre działania ograniczyć lub nawet wstrzymać.
Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę, że to, co cieszy obywateli – ten jeden procent dodany mieszkańcom w pensji – odbije się niestety w przyszłości na nich samych jako członkach wspólnoty samorządowej.
Co czeka mieszkańców w przyszłym roku? Jakie plany na 2020 rok?
Mamy ambitne plany, które będziemy realizować w miarę możliwości. Niestety, znaczna część zobowiązań rządu – tych wyborczych oraz tych składanych w trakcie kadencji – jest przerzucana na barki samorządu, co skutkuje wieloma ograniczeniami i mówiąc wprost – wstrzymaniem rozwoju gminnych inwestycji.
W przyszłym roku będziemy kłaść nacisk przede wszystkim na finalizowanie rozpoczętych już wcześniej prac. Zrewitalizowane bulwary nad Czarną Przemszą na wiosnę, kiedy teren się zazieleni, będą cieszyć mieszkańców naszego miasta nową infrastrukturą i ciekawą aranżacją otoczenia.
Z ważnych inwestycji łatwo zauważyć, iż nabrała rozpędu budowa hali sportowej w centrum miasta. Nowoczesna, wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa na 2500 miejsc powstaje u zbiegu ulicy Sportowej i Piłsudskiego. Obserwując pnące się z dnia na dzień mury, mamy nadzieję, iż wkrótce będziemy finalizować roboty budowlane i przystąpimy do kolejnego etapu prac.
W przyszłym roku planujemy też przeniesienie do budynku zlikwidowanego Gimnazjum nr 1 im. Jana Dormana przy ul. Sportowej 1 przenieść dotychczasowe pięciooddziałowe Przedszkole Miejskie nr 1 przy ul. Zawale 7, działające obecnie w budynku biurowym z trudem dostosowanym na początku lat dziewięćdziesiątych do potrzeb placówki wychowania przedszkolnego. Na parterze dawnego gimnazjum planuje się także utworzyć nowy żłobek dla ponad 60 dzieci. Przedszkole Miejskie nr 1 w nowej siedzibie będzie mogło stać się atrakcyjnym miejscem do aktywności fizycznej młodych mieszkańców Będzina już od pierwszych lat życia. Duże zmiany zamierzamy wprowadzić również w grodzieckim Parku Rozkówka, gdzie zostanie przebudowany amfiteatr, powstaną obiekty sportowe, dydaktyczne place zabaw oraz przyrodnicza ścieżka dydaktyczna, a także parking i nowe ścieżki.
PODSUMOWANIE ROKU W ZAGŁĘBIU:
Arkadiusz Chęciński: W 2020 roku na inwestycje przeznaczymy ponad pół miliarda złotych