Korupcja w urzędzie pracy. Sześć osób zostało zatrzymanych w związku z przekroczeniem uprawnień oraz wyłudzeniem środków publicznych. Zatrzymani to osoby zatrudnione w PUP Zawiercie.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpracowali grupę urzędników, którzy przekraczając swoje kompetencje, udzielali pomocy w uzyskaniu dotacji i wyłudzaniu środków pochodzących z budżetu państwa na prowadzenie m.in. działalności gospodarczej.

Zatrzymani w tej sprawie to osoby zatrudnione w zawierciańskim urzędzie pracy oraz uczestniczące w wyłudzaniu dotacji.

Śledczy zatrzymali zatrzymali dwóch mężczyzn oraz cztery kobiety w wieku od 37 do 66 lat. Wśród nich jest była dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu, która niedawno przeszła na emeryturę. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych poręczenie majątkowe na łączną kwotę 113 tys. złotych.

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód wobec jednego z podejrzanych zastosował tymczasowy areszt.

Katowiccy stróże prawa zabezpieczyli również na poczet przyszłych kar i grzywien mienie podejrzanych o wartości prawie 200 tys. złotych.

Jak przekazują funkcjonariusza, sprawa jest wielowątkowa i ma charakter rozwojowy. Materiały dowodowe gromadzone były przez policjantów od dłuższego czasu, co pozwoliło na ustalenie wzajemnych powiązań osób uczestniczących w tym procederze. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.