Kopalnia Kultury otwarta. 29 stycznia swoją działalność oficjalnie rozpoczęła Kopalnia Kultury w Czeladzi. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili m.in. Jerzy Kryszak i zespół Feel.

Historia Czeladzi piaskiem pisana w wykonaniu Tigrana Vardikyana, program kabaretowy Jerzego Kryszaka i koncert zespołu Feel to tylko niektóre atrakcje, które czekały na wszystkich w nowoczesnym centrum kultury, które powstało w czeladzkiej dzielnicy Piaski.

Kopalnia to zupełnie nowe miejsce na mapie Czeladzi. Obiekt zaskakuje architekturą, wyposażeniem, profesjonalną sceną i salą koncertową, odpowiadającą najwyższym audiowizualnym standardom. Obiekt, prócz profesjonalnie przygotowanych sal prób, sceny czy studia nagrań, posiada między innymi sale plastyczne i taneczne.

– Spełniamy najbardziej restrykcyjne wymagania w zakresie organizacji koncertów i wydarzeń artystycznych. Myślę, że było to widać i słychać w trakcie uroczystego otwarcia. Oczywiście otwarciu naszej Kopalni towarzyszył stres. Na szczęście technika nie zawiodła, artyści dopisali, a reakcje publiczności sprawiły nam ogromną satysfakcję – podkreśla Łukasz Kożuch, kierownik Kopalni Kultury.

PRZECZYTAJ: W Czeladzi zamiast węgla będą wydobywać kulturę

Jak podkreślają władze Czeladzi, Kopalnia Kultury w symboliczny sposób nawiązywać ma do górniczych tradycji miasta.

– Czeladź ma wspaniałą historię, z której wszyscy jesteśmy niezwykle dumni. Chcemy, by bogactwo czeladzkich dziejów było fundamentem, na którym budujemy nowoczesność. Mam tu na myśli nie tylko działania w zakresie rozwoju kultury, którym Kopalnia ma dać zupełnie nowe ramy, ale też całą sferę biznesu, edukacji i działań społecznych – przekonuje burmistrz Zbigniew Szaleniec.

Po wielkim otwarciu przychodzi czas na pierwsze wydarzenia i kolejne imprezy. Już 11 lutego odbędzie się casting do grup teatralnych.

– Aktorstwo i występy sceniczne to marzenie wielu osób w każdym wieku. Casting ma wyłonić przyszłych uczestników zajęć teatralnych. W planach mamy tworzenie spektakli pantomimicznych, dramatycznych i muzycznych. Każdy znajdzie coś dla siebie – zapowiada Adam Kwapisz, aktor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie i instruktor Kopalni Kultury.

Rekrutacja na pozostałe zajęcia, m.in. muzykoterapię, umuzykalnienie i chóry rusza z początkiem lutego. – Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie instytucji oraz telefonicznie – zachęca Konrad Bilski, rzecznik prasowy Kopalni Kultury.

Z kolei 14 lutego z okazji walentynek odbędzie się „Muzyczna randka” z Jackiem Kawalcem. Bilety w cenie 25 złotych są już do kupienia w siedzibie kopalni.

– Nasze najbliższe plany to projekcje filmowe, spektakle teatralne, spotkania podróżnicze i koncerty – dodaje Łukasz Kożuch.