Minął rok, od kiedy na kulturalnej mapie Czeladzi fedruje Kopalnia Kultury. Miejsce to cieszy się niesłabnącą popularnością.

29 stycznia 2017 roku swoje podwoje uroczyście otworzyła Kopalnia Kultury. Miejsce to bardzo szybko wypełniło lukę na kulturalnej mapie Czeladzi i przypadło do gustu, nie tylko mieszkańcom najstarszego miasta Zagłębia, ale także całego regionu. – Lubię przyjeżdżać do Czeladzi i Kopalni Kultury. To wyjątkowe miejsce, które organizuje wiele ciekawych wydarzeń dla dorosłych, jak i dla dzieci – powiedziała nam pani Mariola z Będzina.

„To był udany rok”

W minionym roku Kopalnię Kultury odwiedziło ponad 20 tysięcy osób. – Rok 2017 był szczególny i wymagający, przede wszystkim dlatego, że „dobry start” obejmował wyposażenie budynku, zaplanowanie całej oferty artystycznej oraz pracę nad marką instytucji, aby mieszkańcy Czeladzi na hasło „Kopalnia Kultury” wiedzieli, gdzie jesteśmy, kim jesteśmy i co robimy – podkreśla Agata Krajewska, specjalistka ds. promocji w Kopalni Kultury.

Jak podkreślają twórcy czeladzkiej instytucji, ich misją jest przede wszystkim dbałość o to, aby obiekt był dostępny dla wszystkich. – W Kopalni Kultury często odbywają się przeglądy, konkursy szkolne, zabawy dla przedszkolaków oraz wykłady i spotkania w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Uniwersytetu Dziecięcego – wymienia Agata Krajewska.

Było wiele koncertów

Do Czeladzi przez dwanaście ostatnich miesięcy przyjechało wielu znanych i lubianych artystów, którzy prezentowali różne gatunki muzyczne. W Kopalni Kultury wystąpili m.in. Feel, Jacek Kawalec, Katarzyna Puma Piasecka, Ewa Uryga. Był także koncert muzyki filmowej Big Bandu, a także Bartasa Szymoniaka, Beltaine oraz zespołu H. and M. Project.

Kino w Czeladzi

Dużym sukcesem Kopalni Kultury okazało się również kino, które ruszyło we wrześniu 2017 roku. – Gramy we wszystkie weekendy. Mamy też seanse dopołudniowe dla szkół i przedszkoli z możliwością grania lektur szkolnych i bajek – mówi Agata Krajewska. – Naszym atutem są stałe ceny biletów, co daje nam przewagę nad konkurencyjnymi multipleksami w regionie – dodaje.

Niewątpliwym atutem i chlubą tego miejsca jest także profesjonalny sprzęt. – Kopalnia Kultury jako jedyna instytucja w okolicy posiada nagłośnienie koncertowe surround. Mamy też wysokiej klasy oświetlenie i nowoczesny projektor filmowy – podkreślają pracownicy placówki.

Co w najbliższym czasie?

Kopalnia Kultury w Czeladzi nie zwalnia tempa i już teraz zaprasza na nowe wydarzenia. W lutym na scenie pojawi się m.in. zespół Big Cyc, który w tym roku świętuje 30-lecie pracy artystycznej. Jakich jeszcze imprez w najbliższym czasie możemy się spodziewać?

– W najbliższym czasie możemy spodziewać się całkiem nowego przedsięwzięcia. Będzie to pierwsza hip-hopowa impreza w Kopalni Kultury, zatytułowana „Kopalnia Rapu” (16 lutego). Ponadto w lutym zaplanowany jest koncert zespołu Big Cyc. Początek marca to wspaniały koncert dwóch legend – zespołów Kobranocka oraz Sztywny Pal Azji (4 marca). Na dzień kobiet przygotowaliśmy Balangę z Mirkiem Szołtyskiem, znanym ze śląskich szlagierów (10 marca). Ponadto zapowiada się kilka ciekawych spotkań podróżniczych oraz cykliczne zajęcia Klubu Niezwykłej Mamy, chóru oraz zajęcia umuzykalniające – wymienia Agata Krajewska.