Powraca akcja „Kolej na muzea”. Od maja do końca września z ważnym biletem Kolei Śląskich można zwiedzać wybrane muzea i galerie w niższej cenie lub całkowicie za darmo.

Akcja „Kolej na muzea” zrodziła się w 2017 roku. Wówczas, Koleje Śląskie wraz z Muzeum Śląskim postanowiły stworzyć ofertę łączącą ofertę muzealną z biletami kolejowymi, dzięki której można było korzystać z oferty muzealnej w niższej cenie. Akcja została dobrze przyjęta przez pasażerów, przez co doczekaliśmy się jej kontynuacji także w tym roku.

– W tym roku dodatkowo rozszerzony został też okres obowiązywania całej akcji, tym razem bowiem muzea zapraszają do korzystania ze zniżkowych biletów już od początku maja. Z takiej propozycji może skorzystać każdy, kto pokaże kasjerowi w muzeum ważny bilet Kolei Śląskich, obejmujący miejscowość, w której znajduje się dana placówka. W zależności od danej jednostki możliwy rabat do uzyskania będzie wynosić od 20 do 100 procent – wyjaśnia Magdalena Iwańska z biura prasowego Kolei Śląskich.

Wśród oferty muzeów biorących udział w przedsięwzięciu każdy będzie mógł znaleźć coś ciekawego – tak pod względem tematyki, jak i lokalizacji. Główną ideą akcji było bowiem zaangażowanie wielu podmiotów z różnych części naszego regionu.

– Trzecia odsłona akcji „Kolej na Muzea” jest dla nas wyjątkowo ważna, ponieważ cały rok 2019 obchodzimy pod znakiem kultury. Ideą tej kampanii jest przybliżanie mieszkańcom oferty kulturalnej województwa śląskiego, ze szczególnym uwzględnieniem takich miejscowości, które znajdują się w nieco większym oddaleniu od tradycyjnie pojmowanego centrum regionu – dodaje Magdalena Iwańska.

Tańsze wejściówki będzie oferować aż 21 obiektów. Na liście obiektów, które biorą udział w akcji znalazły się m.in.: Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Sosnowieckie Centrum Sztuki, Galeria Sztuki Współczesnej Esta w Gliwicach, Zamek Cieszyn, Industrialne Centrum Kultury w Rybniku-Niewiadomiu, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Miejskie w Żywcu, Muzeum Zamek w Oświęcimiu czy Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie.

Z historią i kulturą poszczególnych miast i obiektów będzie się można zapoznać odwiedzając np. Pałac Schoena w Sosnowcu, Muzeum Miejskie w Tychach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Zamkowe w Pszczynie czy Muzeum w Rybniku. Nie zabraknie także miejsc związanych z przemysłową historią naszego regionu.

– To wyjątkowy rok dla regionu i jego mieszkańców, chcemy godnie uczcić stulecie wybuchu Powstań Śląskich. Kultura jest jednym z budulców naszej tożsamości i wierzę, że tysiące osób podróżujących Kolejami Śląskimi skorzystają z tej okazji i odwiedzą instytucje kultury w województwie – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Bilet ze zniżką będzie mógł nabyć każdy, kto pokaże kasjerowi w muzeum ważny bilet Kolei Śląskich, obejmujący miejscowość, w której znajduje się dana placówka.