W sobotę, 12 marca, odbyło się wyjątkowe wydarzenie w geście solidarności z kobietami i ich rodzinami w sosnowieckiej Muzie i na stadionie Ludowym. Zbierano dary i udzielono porad prawnych dla osób, które były zainteresowane taką formą pomocy.

Kobiety dla Ukrainy to wydarzenie podczas, którego zbierane były dary w postaci najpotrzebniejszych artykułów spożywczych, higienicznych i odzieżowych. Akcja odbywała się w dwóch miejscach jednocześnie. Na Stadionie Ludowym, gdzie rozegrany został turniej piłki nożnej o pokój i zaprzestanie wojny oraz w sali koncertowej Muza, gdzie zorganizowany został punkt konsultacyjny, w ramach pomocy prawnej.

Turniej o pokój

Na stadionie Ludowym, przed meczem ligowym Czarnych Sosnowiec z KS Bronowianka AZS UJ Kraków, rozegrany został turniej o pokój. W dwóch towarzyskich spotkaniach kobiety zagrały dla kobiet, a w międzyczasie przeprowadzano zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla uchodźców. W pierwszym spotkaniu WKS Sosnowiec podejmował drugą drużynę Czarnych Sosnowiec. Równolegle na sztucznym boisku wystąpiły zawodniczki Czarnych Sosnowiec U13 i ŚZPN U13. Oba spotkania odbyły się w formule 2×15 minut, po 8 zawodniczek z pola.

Porady i zbiórka w sali koncertowej Muza

W sali koncertowej Muza, co roku odbywa się Dzień Kobiet. Tym razem nabrał on wyjątkowej formy, bo zamiast koncertu, odbyła się zbiórka darów i porady prawne dla uchodźców.

– W tym roku organizujemy nietypowy Dzień Kobiet, bo i sytuacja jest nietypowa. Udało nam się zebrać liczne dary dla osób potrzebujących takiego wsparcia. Wszystkie te rzeczy będą teraz odpowiednio sortowane i pakowane do kartonów przez naszych wolontariuszy. Jeżeli chodzi o porady prawne, to odzew jest duży, ale głównie telefoniczny – komentuje Marcelina Zapała z biura senatorskiego Joanny Sekuły.
– Zachęcam do udziału w koordynowanych akcjach i zbiórkach, bo wtedy mamy pewność, że zbieramy najpotrzebniejsze w danej chwili rzeczy dla osób, które najbardziej potrzebują pomocy – dodaje.

W akcji brało udział pięćdziesięciu wolontariuszy, którym udało się zebrać takie rzeczy jak:
środki higieniczne, kosmetyki, żywność, ubrania, zabawki, koce, śpiwory, a nawet wózki dziecięce.

Partnerami wydarzenia byli: senatorka Joanna Sekuła, miasto Sosnowiec, PZPN, Kolejowy Klub Sportowy Czarni Sosnowiec, PKM Sosnowiec.