Kazimierz Karolczak został przewodniczącym zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Nowy szef związku był jedynym kandydatem.

We wtorek, 12 września, wznowiono posiedzenie zgromadzenia metropolii śląsko-zagłębiowskiej. Tym razem wójtowie, burmistrzowie i prezydenci, wchodzący w skład związku doszli do porozumienia i wybrali władze metropolii.

Nowym szefem metropolii został Kazimierz Karolczak. Jego kandydatura na przewodniczącego zarządu związku była wcześniej uzgadniana przez samorządowców w nieformalnych konsultacjach.

Przed wtorkowym zgromadzeniem, wśród kontrkandydatów Karolczaka wymieniano byłego prezydenta Chorzowa Marka Kopla, a wcześniej także dyrektora generalnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Adama Ostaleckiego. Ostatecznie jednak kandydat podregionu sosnowieckiego był jedynym formalnie zgłoszonym kandydatem.

W głosowaniu Kazimierz Karolczak uzyskał tzw. podwójną większość, czyli zarówno poparcie większości delegatów gmin, jak i większości reprezentowanej przez nich ludności, zamieszkałej na obszarze metropolii. Zyskał poparcie 37 delegatów, 1 był przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

– Chciałem serdecznie podziękować za zaufanie. Zrobię wszystko, aby go nie zawieść – powiedział tuż po ogłoszeniu wyników Kazimierz Karolczak. – Czeka nas ciężka praca. Dlatego apeluję o wszystkie ręce na pokład, żeby nie zawieść naszych mieszkańców. Kilkanaście lat czekaliśmy na metropolię. Teraz wszystko w naszych rękach – dodał później.

Wybrano także zarząd metropolii. W jego skład wejdą Danuta Kamińska (skarbnik Katowic), Krzysztof Zamasz (były prezes Enei i były wiceprezes grupy Tauron), Grzegorz Kwitek (naczelnik wydziału zamówień publicznych w gliwickim magistracie) i Karolina Wadowska (prezes parku przemysłowo-technologicznego EkoPark w Piekarach Śląskich). Wcześniej podwójnej większości nie uzyskał Andrzej Pilot (były wicewojewoda śląski, obecny prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Krupa przewodniczącym zgromadzenia

Z kolei przewodniczącym zgromadzenia metropolii został Marcin Krupa. Na prezydenta Katowic głosowało 39 samorządowców, 2 wstrzymało się od głosu.

– Metropolia bez mocnego udziału Katowic, prezydenta Marcina Krupy, byłaby metropolią kulawą – mówił rano na antenie Radia Piekary prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci 41 gmin wchodzących w skład GZM-u przyjęli także projekt statutu metropolii (do zaopiniowania przez rząd) oraz projekt budżetu na 2017 rok i prognozy finansowej do 2020 roku.

Kim jest Kazimierz Karolczak?

Kazimierz Karolczak szefem metropolii – fot. Tomasz Żak/slaskie.pl
Kazimierz Karolczak szefem metropolii – fot. Tomasz Żak/slaskie.pl

Kazimierz Karolczak ma 43 lata i od najmłodszych lat związany jest z Zagłębiem Dąbrowskim. Ukończył studia na Wydziale Techniki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i studia podyplomowe menadżerskie oparte na strukturze MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

W latach 1998-2003 prowadził działalność gospodarczą, jest twórcą jednej z pierwszych w Polsce agencji zatrudnienia, posiada bogate doświadczenie menadżerskie. W 2005 roku został wiceprezesem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, obecnie największej branżowej organizacji pracodawców, zrzeszającej agencje zatrudnienia specjalizujące się w dostarczaniu wybranych usług z zakresu HR.

Przez kilkanaście lat Karolczak należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, był m.in. skarbnikiem ogólnopolskich struktur tej partii. Zasiadał też we władzach struktur lokalnych (był wiceszefem partii w Sosnowcu) i regionalnych (jako sekretarz rady śląskiej SLD).

W 2011 roku bez powodzenia kandydował do Sejmu, otwierając zagłębiowską listę SLD. 27 grudnia 2013 roku został wicemarszałkiem województwa śląskiego. W 2014 zrezygnował z funkcji skarbnika SLD i uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego. Ponownie zasiadł w zarządzie województwa. Jego największym sukcesem jest dokończenie modernizacji Stadionu Śląskiego.

Obecnie Kazimierz Karolczak nie jest członkiem żadnej partii politycznej. W 2015 roku wystąpił z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

41 gmin ze Śląska i Zagłębia

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia funkcjonuje od 1 lipca 2017 roku. Obejmuje 41 miejscowości i gmin Śląska i Zagłębia, które zamieszkuje prawie 2,3 mln osób.

W granicach związku znajdą się: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Kobiór, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze i Zbrosławice.

Obszar Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - fot. mat. pras.
Obszar Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – fot. mat. pras.

Od 2018 roku metropolia otrzyma finansowanie z budżetu państwa (ok. 280 mln zł rocznie z 5-procentowego udziału w podatku PIT). Środki te zostaną przeznaczone na rozwój obszaru objętego ustawą metropolitalną – m.in. na organizację transportu publicznego oraz kształtowanie ładu przestrzennego, współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich, a także na promocję związku i jego obszaru.