Czy na pewno sport w zimie to zdrowie? Kiedy zrezygnować z jego uprawiania na świeżym powietrzu? Tego, w nadchodzący weekend, dowiedzą się uczestnicy happeningów zorganizowanych przez aktywistów z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

W najbliższy weekend w Będzinie i Sosnowcu Zagłębiowski Alarm Smogowy przeprowadzi dwa jednogodzinne happeningi. Aktywiści przy pomocy mobilnego pyłomierza będą wykonywać pomiary zanieczyszczeń powietrza.

– Jeżdżącym na łyżwach, spacerującym i biegającym rozdawać będziemy ulotki zawierające opis aktualnej jakości powietrza i wpływu na ich zdrowie. Na wcześniej przygotowanych ulotkach wpisywać będziemy odręcznie wskazania stężenia szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 odczytane z pyłomierza – mówi Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Celem happeningu jest zwrócenie uwagi na to, że nie zawsze sport uprawiany na świeżym powietrzu jest zdrowy. O czym warto pamiętać żeby sobie nie zaszkodzić?

– Przed rozpoczęciem np. biegu warto sprawdzić poziom zanieczyszczeń powietrza. Wartość, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to średniodobowa zawartość pyłu PM10 w powietrzu. Wartość powyżej 50 mikrogramów to stan alarmowy. Wtedy powinniśmy zrezygnować z biegu na świeżym powietrzu i wybrać się np. na basen czy siłownię – dodaje Rafał Psik.

W sobotę, 7 stycznia odbędzie się happening przy stadionie Sarmacji w Będzinie. Natomiast w niedzielę, 8 stycznia w Sosnowcu przy Stawikach (parking przy Restauracji Siedlisko). Akcja, w obu lokalizacjach, potrwa od godziny 14:00 do 15:00.

Happeningi przeprowadzone będą w ramach prowadzonej obecnie przez Zagłębiowski Alarm Smogowy kampanii społecznej #ZaglebieBezSmogu.

Czy w tym roku wesprzesz finansowo Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...