Przy alei Rodów Czeladzkich można już podziwiać średniowieczne, drewniane Grodzisko Zabaw, które nawiązuje do historycznej zabudowy miejskiej starówki.

Pomysł zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego, choć jak przyznają urzędnicy, nie było to łatwe zadanie. Dużym problemem okazało się znalezienie projektanta i wykonawcy, który zrealizuje tą oryginalną zabudowę. Dopiero w drugim przetargu udało się wyłonić firmę złożoną z górali z okolic Zakopanego, którzy mają doświadczenie w realizacji tego typu drewnianych obiektów. Za budowę grodziska czeladzki MZGK zapłacił spółce Braty i Kompany z Kościeliska ponad 532 tys. zł.

– Nasze Grodzisko Zabaw to prawdziwe rękodzieło i mam nadzieję, że bardzo szybko stanie się ulubionym miejscem zabaw dla dzieci i nie tylko – zachwala Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Grodzisko Zabaw w Czeladzi już gotowe - fot. UM Czeladź
Grodzisko Zabaw w Czeladzi już gotowe – fot. UM Czeladź

Pierwotnie planowano, że ten wyjątkowy plac zabaw powstanie jeszcze przed wakacjami. Prace przeciągnęły się jednak do połowy listopada. Opóźnienia te były wynikiem specyfiki terenu. Przypomnijmy, że teren, na którym powstała inwestycja, znajduje się w strefie chronionej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Projekt musiał więc być dostosowany do jego wymogów.

– Konserwator zabytków wniósł do projektu swoje podyktowane miejscem poprawki i zlecił badanie gruntu – tłumaczył nam przed kilkoma tygodniami burmistrz Zbigniew Szaleniec.

Grodzisko Zabaw w Czeladzi już gotowe - fot. UM Czeladź
Grodzisko Zabaw w Czeladzi już gotowe – fot. UM Czeladź

Grodzisko Zabaw ma nawiązywać do historii miasta oraz zachęcać mieszkańców do spędzania wolnego czasu z całymi rodzinami. Plac podzielono na trzy części – strefę sportu, strefę malucha oraz strefę młodzieżową. Teren wyposażony został m.in. w huśtawki, bujaki oraz zjeżdżalnie i równoważnie. Znalazły się także stoliki do gier planszowych, a także urządzenia do rozwijania sprawności ruchowej. Całość uzupełniają elementy małej architektury – ławki i kosze na śmieci.

– Oficjalne otwarcie Grodziska Zabaw nastąpi 6 grudnia, a otworzy go sam święty Mikołaj – zapowiada Tomasz Michałek z biura prasowego Urzędu Miasta w Czeladzi.

Jak zapowiadają urzędnicy, wkrótce na placu pojawią się także kamery monitoringu. – Dbajmy wszyscy o to, aby ten piękny plac nie został zdewastowany i służył czeladzkim rodzinom jak najdłużej – apeluje włodarz Czeladzi.