Budżet obywatelski w Czeladzi wkracza w decydującą fazę. Obecnie trwa weryfikacja zgłoszonych projektów. Głosowanie ruszy 13 listopada.

W tegorocznej edycji czeladzkiego budżetu obywatelskiego wpłynęło 17 projektów, ale rozpatrywanych będzie tylko 16.

– W sumie mieszkańcy złożyli 17 formularzy, z czego 16 trafiło do weryfikacji. Jeden wniosek wpłynął po terminie – przekazała Anna Tatarek z Urzędu Miasta w Czeladzi.

Czego dotyczyły zgłoszone przez mieszkańców projekty? – W tym roku mieszkańcy zaproponowali zadania z zakresu sportu i rekreacji, poprawy stanu infrastruktury ciągów pieszych i bezpieczeństwa, ale także kultury i podtrzymywania tradycji – odpowiada Anna Tatarek.

Przypomnijmy, że wnioski do budżetu obywatelskiego można było składać od 18 września do 6 października. Do końca miesiąca trwa ich weryfikacja rzeczowa i finansowa. Na wszystkie zakwalifikowane projekty będzie można głosować od 13 do 21 listopada. Podobnie, jak w ubiegłym roku, swoje głosy będzie można oddać tradycyjnie oraz przez internet. Urzędnicy znieśli też strefy konsultacyjne – każdy mieszkaniec Czeladzi będzie więc mógł wybrać dowolny projekt. Do rozdysponowanie jest ponad 500 tys. złotych.

W ubiegłym roku budżet obywatelski w Czeladzi cieszył się rekordową frekwencją. W głosowaniu wzięło wówczas udział 1922 mieszkańców, oddano 1910 ważnych głosów, z czego prawie 73 proc. przez internet. Czeladzianie wybrali budowę placu zabaw „Grodzisko zabaw – od juniora do seniora”, który stanie między ul. Kombatantów i Pieńkowskiego, w pobliżu alei Rodów Czeladzkich.

Plac ma zostać podzielony na trzy części – strefę sportu, strefę malucha oraz strefę młodzieżową. Teren wyposażony zostanie w urządzenia z trwałego drewna akacjowego, umożliwiając prowadzenie różnorodnych form aktywności zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Co dalej z Grodziskiem Zabaw?

Przed tygodniem ruszyły prace przy budowie placu. Pierwotnie planowano, że Grodzisko Zabaw powstanie jeszcze w wakacje. Skąd te opóźnienia?

– Jest to bardzo ciekawy projekt, ale też niezwykle skomplikowany. Teren, na którym realizujemy inwestycję, znajduje się bowiem w strefie chronionej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Miejskie służby do działań zabrały się już wczesną wiosną, ale prace ruszyły dopiero teraz – przyznaje Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Jak poinformował nas burmistrz Szaleniec, problemem było znalezienie projektanta i firmy, która podjęłaby się wykonania placu. Dopiero w drugim przetargu udało się wyłonić firmę złożoną z górali z okolic Zakopanego, którzy mają doświadczenie w realizacji tego typu drewnianych obiektów.

– Na koniec jeszcze wojewódzki konserwator zabytków wniósł do projektu swoje podyktowane miejscem poprawki i zlecił badanie gruntu, na którym powstanie grodzisko. I tak minęło wiele miesięcy, ale „Grodzisko Zabaw” powstaje i stanie przed końcem roku – zapewnia Zbigniew Szaleniec.

Wykonawca ma czas do końca listopada, ale otwarcie nastąpi dopiero wiosną przyszłego roku.

Czy kompleksowa modernizacja Urzędu Miasta w Czeladzi i jego otoczenia była potrzebna?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...