Występujący w sosnowieckiej A-klasie klub Górnik Piaski wyszedł z nietypową inicjatywą. Klub za każde zwycięstwo swojej drużyny w sezonie posadzi jedno drzewo przy ulicy Zwycięstwa w Czeladzi oraz na jednym ze skwerów w dzielnicy Piaski.

Pomysł klubu zyskał aprobatę władz Czeladzi, jak również Spółdzielni Mieszkaniowej „Saturn”. To oni zarządzają terenem, gdzie mają zostać posadzone drzewa.

– Przykładamy dużą wagę do zieleni w naszym mieście. Od 2016 roku systematycznie sadzimy nowe drzewa, których w tym okresie przybyło około 4,5 tysiąca. Do tego miasto wzbogaciło się o blisko 1,5 tysięcy krzewów. Dlatego w pełni popieramy akcję sadzenia drzew przez Górnik Piaski. Liczymy, że w nadchodzącym sezonie klub odniesie jak najwięcej zwycięstw, co przyniesie nie tylko efekt sportowy, ale i społeczny – mówi Zbigniew Szaleniec, Burmistrz Czeladzi.

Po dwóch ligowych kolejkach Górnik jest liderem sosnowieckiej A-klasy. W obu spotkaniach odniósł zwycięstwa, stąd można się spodziewać, że przy ulicy zwycięstwa pojawią się co najmniej dwa drzewa. Sama akcja klubu ma być nawiązaniem do tradycji klubu.

– Historia naszego klubu nieodzownie związana jest z czynem społecznym. Stadion przy ul. Mickiewicza został zbudowany kilkadziesiąt lat temu przez mieszkańców dzielnicy, między innymi mojego dziadka. Zaaranżowali oni także całą przestrzeń wokół niego. W przeszłości, oprócz boiska do piłki nożnej, funkcjonowały tu dwa baseny, czy strzelnica. Chcemy nawiązać do tej tradycji i zrobić coś pożytecznego dla naszego miasta – mówi Paweł Cyz, pomysłodawca akcji, specjalista ds. promocji w Górniku Piaski.

Klub ma długie tradycje piłkarskie. Jego historia sięga czasów po pierwszej wojnie światowej – został założony w 1924 roku, jak Klub Sportowy „Gwiazda”. Nazwę Górnik przyjął ponad 25 lat później. W ostatnich latach drużyna osiągała pewne sukcesy. Górnik w 2013 roku walczył nawet o awans do III ligi. Teraz zespół z ulicy Mickiewicza może powalczyć o powrót do klasy okręgowej.