Koleje Śląskie testują innowacyjne metody czyszczenia i dezynfekcji pojazdów z wykorzystaniem dwutlenku tytanu. Jest to nowoczesna metoda stosowana dotychczas w szpitalach i zakładach produkujących żywność.

Testowany przez Koleje Śląskie produkt likwiduje bakterie, wirusy oraz ich przetrwalniki, budując osłonę, która pozostaje aktywna przez minimum rok i wspomaga tradycyjne metody dezynfekcji pojazdów.

Ta innowacyjna technologia dotychczas wykorzystywana w szpitalach i zakładach produkujących żywność budzi zainteresowanie coraz większej liczby przewoźników kolejowych w Europie i na świecie. Koleje Śląskie zdecydowały się na zaawansowane testy skuteczności powłoki.

Pierwsze wyniki badań przyniosły zadowalające rezultaty. Podczas testów analizowane były różne elementy pojazdu, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są najczęściej dotykane przez dużą liczbę osób.

– W przypadku uchwytów rurowych osiągnięto blisko 99 procentową redukcję zanieczyszczeń. Równie dobry wynik został odnotowany w przypadku zadajnika jazdy w kabinie maszynisty (99,4 proc.) – powłoka powinna chronić nie tylko podróżnych, ale także naszych pracowników – tłumaczy Magdalena Iwańska z biura prasowego Kolei Śląskich.

Z uwagi na pozytywne wyniki pierwszych testów, Koleje Śląskie zdecydowały się rozszerzyć prowadzone badania. Powłoką dwutlenku tytanu zabezpieczone zostaną też powierzchnie wybranych biletomatów.

Dwutlenek tytanu Koleje Śląskie - fot. Koleje Śląskie
Dwutlenek tytanu Koleje Śląskie – fot. Koleje Śląskie

Jak dokładnie działa taka powłoka i co daje podróżnym Kolei Śląskich?

Przede wszystkim zwiększa ich bezpieczeństwo i chroni zdrowie. I to nie tylko w obecnych czasach zagrożenia epidemicznego, ale również w przyszłości – jej trwałość wynosi co najmniej rok. Aktywna powłoka działa na zasadzie zjawiska fotokatalizy, tworząc powierzchnię wolną od mikroorganizmów chorobotwórczych – bakterie, grzyby oraz wirusy są dezintegrowane.

Do tej pory ta innowacyjna technologia była wykorzystywane w placówkach o podwyższonych potrzebach higienicznych, jak np. w szpitalach czy zakładach produkujących żywność. Co ciekawe, testowana powłoka oczyszcza także masy powietrza, które się o nią ocierają, eliminując tym samym mikroby zawieszone w powietrzu.

Pod kątem bezpieczeństwa powłoka Titansolid została przebadana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP PIB).

Dodatkowe działania prewencyjne

Koleje Śląskie wdrożyły dodatkowe procedury bezpieczeństwa. Wśród nich znalazły się automatyczne otwieranie drzwi, Karty Pasażera, wzmożone prace w zakresie czystości i bezpieczeństwa. – Zachęcamy również do korzystania z elektronicznych kanałów sprzedaży, których w swojej ofercie mamy całkiem sporo. Zakup biletów kanałami mobilnymi to szybki i wygodny sposób, a w obecnej sytuacji – również bezpieczny – podkreśla Magdalena Iwańska.

CZYTAJ TAKŻE:

Koleje Śląskie ograniczają liczbę połączeń w związku z koronawirusem