Kolejne zagłębiowskie miasto walczy ze smogiem. Poręba chce lepiej monitorować jakość powietrza i zwalczać smog. Pomóc ma w tym dron.

Poręba znalazła nowe możliwości walki z paleniem w piecach byle czym. Pomoc w walce o czyste powietrze przyniesie dron. Z powodzeniem stosują takie rozwiązanie w innych śląskich i zagłębiowskich miastach.

Jest to prosty sposób, by dostać się do źródła problemu – komina i bezpośrednio stąd pobrać próbki dymu. To właśnie za pomocą drona walczyć można ze smogiem. – Przetestujemy taką możliwość również w Porębie – zapowiadają przedstawiciele porębskiego urzędu miasta.

Dron przeznaczony do walki ze smogiem jest wyposażony w specjalne mierniki. Nadlatuje nad źródło dymu i mierzy poziom szkodliwych substancji znajdujących się w dymie. Wyniki odczytuje program komputerowy skorelowany z dronem. Dzięki takiemu rozwiązaniu już po parunastu minutach wiadomo czy właściciel gospodarstwa pali dozwolonym czy zakazanym paliwem.

– Smog mocno daje się nam wszystkim we znaki. Nie możemy nic z tym nie robić – zaznacza Ryszard Spyra, burmistrz Poręby. – Nie chodzi nam o to, by kogokolwiek karać. Najchętniej w ogóle byśmy tego nie robili. Nie możemy udawać jednak, że problemu nie ma. Jeśli ktoś nie stosuje się do przepisów prawa, musi liczyć się z konsekwencjami – dodaje.

Aktualnie władze Poręby analizują możliwości użycia drona nad miastem. – Szczegóły ustalimy z firmą oferującą takie rozwiązanie. Stworzymy również harmonogram kontroli – zapowiadają przedstawiciele Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Porębie. – Wciąż można alarmować nas o podejrzeniach palenia w piecu śmieciami – dodają.

W przypadku podejrzenia, że któryś z sąsiadów pali niewłaściwym paliwem, należy zgłosić sprawę w Referacie Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Porębie. Można to zrobić dzwoniąc pod numer tel. 32 6771867 (wew. 118). Zgłoszenie może mieć też charakter mailowy (srodowisko@umporeba.pl lub rotreba@umporeba.pl). Z prośbą o sprawdzenie sytuacji, zwrócić można się też bezpośrednio do porębskiej policji. Zgłoszenia przyjmowane są anonimowo!

Warto pamiętać, że w świetle przepisów w piecu palić można tylko wysokojakościowym węglem. Od zeszłego sezonu grzewczego obowiązuje zakaz palenia mułem oraz zakaz używania drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Za palenie śmieciami możemy dostać nawet 500-złotowy mandat.