Fatalny stan jednej z sosnowieckich ulic budzi ogromny i uzasadniony niepokój wśród lokatorów, nieraz doszło tu do niebezpiecznych zdarzeń. Czy mieszkańcy ulicy Kieleckiej doczekają się zapowiadanego remontu?

Zniszczona nawierzchnia i dziury, które utrudniają poruszanie się, zarówno pieszym, jak i kierowcom – to codzienność, z którą od kilku lat zmagają się mieszkańcy ulicy Kieleckiej w Sosnowcu. Ciąg pieszo-drogowy przy budynkach mieszkalnych, zwłaszcza na odcinku od numeru 54 do 60, jest w fatalnym stanie. Problem jest bardziej złożony, bo chociaż okoliczne budynki zarządzane są przez Spółdzielnię Mieszkaniową Hutnik, to teren należy do gminy Sosnowiec.

– Od lat prosimy o naprawę drogi i parkingu, i bez odzewu. Naprawiane są jakieś mniejsze rzeczy, a poważniejsze sprawy są ignorowane. Warto zobaczyć, jak wygląda droga przy ul. Kieleckiej 54, 56, 58 i 60, bo to jest coś okropnego i stwarza zagrożenie. Kilka dni temu, kobieta idąca z dzieckiem w wózku wywróciłaby wózek. To jest skandal, że w XXI wieku są takie drogi – mówią zdenerwowani mieszkańcy.

Ulica Kielecka w Sosnowcu - fot. Michał Konarski
Ulica Kielecka w Sosnowcu – fot. Michał Konarski

Droga jest zmorą zarówno dla pieszych, jak i kierowców. – To hańba, mamy XXI wiek, a droga, która stanowi realne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców, wciąż nie doczekała się remontu. Wielu sosnowiczan uszkodziło tam swoje samochody, doszło do kilku uszczerbków na zdrowiu. To wstyd dla decydentów! – wtóruje inny mieszkaniec.

Po wielu prośbach, pismach i próbach kontaktu z decyzyjnymi osobami, zdesperowani mieszkańcy zgłosili remont ulicy do budżetu obywatelskiego, ale niestety projekt nie zdobył wystarczającej liczby głosów. Fakt, że projekt zdobył jednak sporo głosów (blisko 500), świadczy o mocnym społecznym zaangażowaniu wśród sosnowiczan. – Kilka lat temu pisaliśmy do prezydenta miasta, który obiecywał, że zajmie się naszym problemem, ale nic nie zrobił – zaznaczają rozżaleni mieszkańcy.

Ulica Kielecka w Sosnowcu - fot. Michał Konarski
Ulica Kielecka w Sosnowcu – fot. Michał Konarski

Czy mieszkańcy w końcu doczekają się remontu? Miejscy urzędnicy nie mówią „nie”, ale terminu prac nie potrafią podać. – W planie remontów na ten rok mamy odcinek ulicy Kieleckiej od numeru 1 do 23 – mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. – Obecnie trwa kompleksowy remont ulic Kieleckiej, Romana Dmowskiego oraz Kosynierów – dodaje.

W sprawę zaangażował się także jeden z sosnowieckich radnych, ale również to nie przyniosło dotychczas rezultatów. – Ulica Kielecka jest obecnie najbardziej zdewastowaną ulicą w Zagórzu, a generalny remont jest potrzebny na wszystkich trzech odcinkach, które są w fatalnym stanie. Odcinek pierwszy, wzdłuż wysokich bloków od wjazdu z ulicy Radomskiej na całym odcinku. Odcinek drugi, wzdłuż bloków niskich parzystych od wjazdu z ulicy Radomskiej aż do nowego bloku tzw. Nowa Kielecka. Wreszcie odcinek trzeci, wzdłuż niskich bloków nieparzystych, wjazd od Radomskiej w stronę ul. Białostockiej. Zgłaszałem wszystkie trzy odcinki do generalnego remontu – tłumaczy Kamil Wnuk, sosnowiecki radny. – Zrobię wszystko, żeby ten fragment wyremontować i to na pewno będzie zrobione. Remont całej ulicy Kieleckiej znalazł się w moim programie wyborczym i zrobię wszystko, aby tak się stało w tej kadencji. Obiecany jest remont całej Kieleckiej, ale dokładnego terminu jeszcze nie znamy. Chcę, żeby było to jak najszybciej. Na razie mieszkańcy mogą liczyć na łatanie dziur, ale nie o taki efekt im przecież chodzi – dodaje.

Ulica Kielecka w Sosnowcu - fot. Michał Konarski
Ulica Kielecka w Sosnowcu – fot. Michał Konarski

Obecnie Miejski Zakład Usług Komunalnych prowadzi remont ulicy Kieleckiej, od strony wjazdu z ulicy Radomskiej. Kolejne odcinki mają zostać wyremontowane w późniejszym czasie. Mieszkańcy zapowiadają, że będę bacznie obserwować działania urzędników i nie spoczną, dopóki remont całej ulicy Kieleckiej nie dojdzie do skutku.