Sosnowiec i Sławków znalazły się w gronie ponad 20 polskich miast, które podpisały w środę Deklarację Katowicką, potwierdzając chęć współpracy na rzecz czystości powietrza.

Powstała w 2014 r. platforma NAZCA (ang. Non-State Actor Zone for Climate Action) stanowi światową bazę danych z zakresu działań pro-klimatycznych. Podmioty przystępujące do platformy mogą rejestrować w niej realizowane i przyszłe działania związane z realizacją niskoemisyjnych strategii. Sieć działa przy Sekretariacie ds. Zmian Klimatu ONZ i wspiera ośrodki miejskie w kreowaniu proekologicznych inicjatyw.

Deklarację Katowicką podpisano podczas zainaugurowanego w środę w Katowicach Szczytu Miejskiego „Miasta dla klimatu” – jednej z imprez towarzyszących Szczytowi Klimatycznemu COP24.

Wśród miast, które dołączyły do międzynarodowej platformy NAZCA jest Sosnowiec, Będzin oraz Sławków. Tym samym zagłębiowskie miasta potwierdziły chęć współpracy na rzecz czystości powietrza i przeciwdziałania zmianom klimatu.

– Jeżeli chcemy być skuteczni w walce z niską emisją i zmianami klimatycznymi to bez bliższej współpracy nie osiągniemy zamierzonego celu. Również wzajemna wymiana doświadczeń, a platforma m.in. na to pozwala, pomoże nam w tych działaniach – wyjaśnia Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca.

Wraz z nowymi członkami w istniejącej od czterech lat sieci NAZCA jest już sto polskich miast. W sumie platforma skupia niespełna 9,4 tys. ośrodków miejskich, 125 regionów, prawie 2,5 tys. partnerów biznesowych, ponad 350 instytucji finansowych i przeszło 100 organizacji pozarządowych z całego świata.