Ekonomiczna i ekologiczna – tak można opisać trwającą na kilku dąbrowskich cmentarzach akcję „Daj zniczowi drugie życie”. Ideą akcji jest ponowna możliwość wystawienia znicza.

Polskie cmentarze, szczególnie na przełomie października i listopada, wyglądają wyjątkowo. Nie inaczej jest w zagłębiowskich miastach. Szczególnie po zmroku widok naszych nekropolii robi naprawdę duże wrażenie.

Jednak z tą piękną tradycją wiąże się bardzo ważny problem – każdy cmentarz generuje tony śmieci. Wyrzucamy wypalone znicze, zwiędnięte wiązanki kwiatów, plastikowe opakowania czy stroiki wykonane z tworzyw sztucznych. Utylizacja tych odpadów to spore koszty, a często również i marnotrawstwo. A pamiętajmy, że troska o środowisko jest naszym obowiązkiem.

Dlatego warto pamiętać o właściwej segregacji oraz możliwości ponownego wykorzystywania zniczy. Na dąbrowskich cmentarzach stanęły specjalne regały na których można zostawić niepotrzebny już znicz, żeby ktoś inny mógł zabrać go do ponownego wykorzystania. Ważne, aby pozostawione znicze nie były zniszczone. Dzięki regałom, każdy znicz, może zyskać drugie życie.

Gdzie znajdują się cmentarze, gdzie zaleźć można specjalny regał?

  1. Cmentarz Komunalny przy ul. Zaplecze,
  2. Cmentarz Komunalny przy ul. Królewska,
  3. Cmentarz Komunalny przy ul. Białej Przemszy,
  4. Cmentarz parafii pw. Św. Antoniego z Padwy,
  5. Cmentarz parafii pw. NMP Matki Kościoła (Ujejsce),
  6. Cmentarz parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych (Trzebiesławice),
  7. Cmentarz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego (Ząbkowice).

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Zmiana organizacji ruchu, gdzie i kiedy można napotkać trudności?