W sobotę, 21 sierpnia w Dąbrowie Górniczej odbędzie się trzynasta edycja ogólnopolskiej zbiórki krwi „Motoserce 2021”. Uczestnicy będą mogli doświadczyć kultowej parady motocyklów, animacji dla dzieci oraz muzyki na żywo.

Czym jest mechaniczne serce?

Motoserce to ogólnopolska akcja krwiodawstwa zainicjowana przez kluby zrzeszone w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. Wydarzenie z biegiem lat, cieszy się coraz większą popularnością i zrzesza stałe grono osób chcących podzielić się darem życia, a także partnerów i sponsorów. Ponad 33,5 tysięcy, to liczba litrów krwi, którą udało się zebrać podczas poprzednich dwunastu edycji.

Wydarzenie odbędzie się w Dąbrowie Górniczej już 21 sierpnia, w godzinach 10:00 – 18:00. Patronatem i współorganizatorem jest centrum handlowe Pogoria, a patron nad akcją objął prezydent miasta Marcin Bazylak.

W tym roku do motocyklistów dołączą miłośnicy czterech kółek, zrzeszonych pod szyldem No Limits Charity. Dzięki nim do atrakcji dołączy zlot samochodów klasy premium – m.in. Lamborghini, Porsche, Ferrari, BMW czy Ford Mustang – oraz retro (samochodów klasycznych i zabytkowych), wśród nich unikatowy American LaFrance z 1919 r.

Zabawa dla każdego

Parada wyruszy ulicami miasta o godzinie 12:30 spod CH Pogoria, a podczas przystanku przy Hotelu Holiday INN na jej uczestników czekać będzie słodki poczęstunek. Każdy uczestnik będzie mógł również czynnie uczestniczyć w pokazach ratownictwa medycznego, konkursach z nagrodami oraz warsztatach artystycznych dla najmłodszych. Nikomu nie zabraknie siły podczas tego dnia pełnego atrakcji, dzięki strefie gastronomicznej.

– Krew jest darem życia, nie da się jej wyprodukować, ale możemy zrobić wszystko, żeby zebrać jej jak najwięcej – mówi Bartosz Dróżdż, koordynator dąbrowskiego Motoserca.

Centralnym punktem Motoserca będzie główny parking CH Pogoria, na którym będą czekać dwa krwiobusy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, działające od 10:00 do 17:00. Każda osoba, która odda krew, otrzyma paczkę ze słodkim pakietem energetycznym oraz upominkami.

Zalecenia przed pobraniem krwi

Personel medyczny RCKiK przypomina, że donacja krwi nie powinna odbywać się na czczo, a po zjedzeniu lekkiego, nietłustego posiłku – dlatego chętni do podzielenia się darem życia mogą przyjść do mobilnego punktu poboru przez cały dzień, w najdogodniejszej dla siebie porze, nie tylko w godzinach porannych.

W trakcie wydarzenia, w okolicy będzie przygotowana również mobilna jednostka szczepiąca Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardi-Med Silesia, oferująca możliwość zaszczepienie przeciw Covid-19 jedną dawką szczepionki Janssen Vavine firmy Johnson&Johnson.

– Cieszymy się, że po raz kolejny możemy zorganizować Motoserce w uwielbianej przez mieszkańców formule: pikniku z licznymi atrakcjami dla całej rodziny. Wierzę, że pandemia obudziła w wielu z nas uśpione dotąd pokłady empatii i potrzebę dzielenia się dobrem z innymi, dlatego liczę na to, że tegoroczna zbiórka będzie się cieszyła ogromną popularnością i pobijemy kolejny rekord – mówi Ewelina Nowak-Olszowiec, Regional Marketing Manager, CH Pogoria.