Już 30 stycznia odbędzie się 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Jak co roku Dąbrowa Górnicza gra razem z WOŚP i zachęca wszystkich mieszkańców do wsparcia tej inicjatywy.

Jubileuszowa zbiórka odbędzie się 30 stycznia 2022 roku. Jej celem będzie szeroko pojęta okulistyka dziecięca. Będzie to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów. Hasło przewodnie tegorocznego finału to „Przejrzyj na oczy”!

W ciągu 29. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,5 mld zł i kupiła ponad 67 300 urządzeń. Przykładowo Zagłębiowskie Centrum Onkologii od 2018 r. otrzymało od Fundacji WOŚP darowizny rzeczowe o wartości około 700 000 zł, m.in. respiratory, kardiomonitory, łóżka szpitalne, inkubatory zamknięte oraz USG.

Jak wesprzeć WOŚP?

W tym roku, tak jak w ubiegłym, część zbiórek prowadzona jest wirtualnie. Oczywiście w dniu finału – 30 stycznia – będzie można dorzucić swoją cegiełkę do puszek wolontariuszy na ulicach miast, ale już dziś warto wesprzeć dąbrowskie sztaby WOŚP: Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych, Młodzieżowej Rady Miasta, Szkoły Podstawowej nr 7, V Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 10 i Hufca ZHP.

eSkarbonka Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych,
eSkarbonka Młodzieżowej Rady Miasta,
eSkarbonka Hufca ZHP.

Miasto wspiera pracę sztabów i wolontariuszy udostępniając miejskie budynki i cały czas współpracując z wolontariuszami – sztab Młodzieżowej Rady Miasta ma siedzibę w Warsztacie Fabryki Pełnej Życia, a Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych w Centrum Aktywności Obywatelskiej.

Puszki stacjonarne znaleźć można m.in.:

  • Zespół Szkół Sportowych ul. Chopina,
  • Wabi Sabi Sushi ul. Kościuszki 9,
  • Centrum Wiedzy ul Kościuszki 5/A,
  • Szkoła Podstawowa nr 18 ul. Piłsudskiego 73,
  • Centrum Medyczne Nawigare ul. Konopnickiej 78,
  • Hurtownia MaikPol ul. Wojska Polskiego 61.
WOŚP 2019 w Dąbrowie Górniczej - fot. Dariusz Nowak
WOŚP 2019 w Dąbrowie Górniczej – fot. Dariusz Nowak

Miejskie atrakcje

Jak co roku, z tej okazji, przygotowano wiele miejskich atrakcji. W Pałacu Kultury Zagłębia, od godz. 17 do 20 zaplanowano koncerty. Do PKZ można przyjść już od godz. 14.00 i wziąć udział w licytacjach. Ponadto na Pogorii III zaplanowano m.in. wspólne morsowanie organizowane przez Pogoria Morsuje, saunę, przekąski oraz licytacje.

Atrakcje czekać będą także w Fabryce Pełnej Życia, gdzie swój sztab będzie miała Młodzieżowa Rada Miasta. Tam, poza licytacją gadżetów i voucherów (z udziałem zaproszonych gości), odbędą się koncerty, m.in. zespołu Happy Choir Skłodowska czy Julii Szotek (absolwentka MOPT-u).

CZYTAJ TAKŻE:

Wojewódzki finał WOŚP ponownie w Sosnowcu. Atrakcji nie zabraknie