Trwa głosowanie w ramach 3. edycji budżetu obywatelskiego w Czeladzi. Wyłoni ono najlepsze projekty, które zostaną zrealizowane w 2017 roku. Do rozdysponowania jest ponad 471 tys. złotych.

Budżet obywatelski w Czeladzi, od początku funkcjonowania, jednoznacznie kojarzony jest z inwestycją ściśle związaną z wykorzystaniem działek, należących do samorządu. Tymczasem wydatkowanie środków z budżetu partycypacyjnego daje dużo więcej możliwości. Tegoroczne prace nad realizacją budżetu obywatelskiego muszą być nastawione na, możliwie najdalej idące, ułatwienia dla mieszkańców.

Przyjęta w czerwcu nowa uchwała w sprawie budżetu obywatelskiego wprowadziła kilka zmian i udogodnień dla mieszkańców.

– Podjęto decyzję o likwidacji dotychczas obowiązującego podziału na okręgi konsultacyjne. Idea tego działania zakłada, że zwiększą się szanse na realizację kosztowniejszych zadań, a głosowanie wszystkich mieszkańców dla wspólnej sprawy, spowoduje integrację społeczności lokalnej – mówi Tomasz Michałek z Urzędu Miasta w Czeladzi.

W tym roku po raz pierwszy będzie można oddać głos przez internet. Dla mieszkańców, którym nowe technologie nie są tak bliskie, powstaną punkty do głosowania w Miejskiej Bibliotece Publicznej i czterech jej filiach. Punty będą czynne od poniedziałku do piątku w godz. 11-19.

– Najważniejszym założeniem tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego było otwarcie się na mieszkańców i maksymalne udogodnienie procesu głosowania – mówią czeladzcy urzędnicy.

Każdy mieszaniec może zagłosować raz i tylko na jeden projekt. Wśród projektów znalazły się remonty chodników, montaż punktów świetlnych, kompleks rekreacyjno-szkoleniowy dla psów, remont alejek i stworzenie stref integracji społecznych dla mieszkańców, rowerowa trasa górska MTB, trasa rolkowo-rowerowo-biegowa czy grodzisko zabaw.

Głosowanie odbędzie się od 28 listopada do 5 grudnia, natomiast przez internet głosować będzie można do 12 grudnia.