Niebawem w Czeladzi powstanie nowoczesne osiedle wyposażone m.in. w place zabaw, strefy dla seniorów, a także hamaki.

– Przygotowana koncepcja pozwala nam podzielić teren na kilka działek. Swoim kształtem i wielkością narzucają przyszłym nabywcom rodzaj zabudowy oraz układ drogowy i umiejscowienie terenów rekreacyjnych – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. – Inwestor zostanie wyłoniony w drodze przetargu, a ten będzie możliwy dopiero po podziałach i wystawieniu działek do sprzedaży – dodał.

Koncepcję zagospodarowania terenu przygotowała katowicka pracownia projektowa AiM Arkadiusz Miśkiewicz, która w swoim portfolio ma już takie projekty, jak m.in. ogród jordanowski w Sosnowcu, przedszkola, Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu czy Kopalnię Kultury w Czeladzi.

Nowoczesne osiedle w Czeladzi - fot. UM Czeladź

Jak czytamy w dokumentacji, założeniem architektów było stworzenie osiedla o kameralnym charakterze, które dzięki formie zagospodarowania będzie przyjazne i atrakcyjne dla przyszłych mieszkańców.

– Ideą koncepcji było przede wszystkim stworzenie przestrzeni miejskiej, w formie skwerów, placów zabaw i terenów sportowych, co sprzyja nawiązywaniu kontaktów społecznych i nadaje jakości życia mieszkańcom – wyjaśniają przedstawiciele katowickiej pracowni.

W projekcie przewidziano utworzenie trzech głównych stref rekreacyjno-wypoczynkowych. Ma się tam znaleźć m.in. plac zabaw dla dzieci wraz ze strefą seniora, jak również specjalna część sportowa z boiskami, stołami do ping-ponga i siłownią pod chmurką. Dodatkową atrakcją ma być zadrzewiona alejka prowadząca do zabytkowej kapliczki.

Nowoczesne osiedle w Czeladzi - fot. UM Czeladź

Na razie nie wiemy, kto wybuduje osiedle, ani kiedy teren ten zostanie wystawiony na sprzedaż. To, jak przekonują urzędnicy, ma się stać jeszcze w tym roku.

– Najwcześniej w drugiej połowie roku. Mamy jednak sygnały, że zainteresowanie deweloperów działkami znajdującymi się w tej części miasta jest duże – powiedział burmistrz Szaleniec.

Działki przy ulicy Mysłowickiej to kolejne już tereny przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe.

– Takich inwestycji będzie w naszym mieście coraz więcej. Wspomnę tylko o rozpoczętej budowie szesnastu domów na kupionym od miasta gruncie przy ul. Orzeszkowej na Piaskach. O szczegółach dotyczących kolejnych inwestycji mieszkaniowych będę mógł poinformować wkrótce – podsumował Zbigniew Szaleniec.