Ponad 5 tysięcy. Tyle razy zostały wypożyczone rowery w Czeladzi. Był to udany debiut pierwszego sezonu Czeladzkiego Roweru Miejskiego.

Czeladź to drugie zagłębiowskie miasto, w którym działa system rowerów miejskich. Czeladzki Rower Miejski funkcjonuje od 1 kwietnia i swój pierwszy sezon ma już za sobą.

Od wiosny tego roku w systemie zarejestrowało się 995 osób. Najwięcej razy jednoślady były wypożyczane na stacji Termalna (2001), druga w kolejności była stacja Dworcowa (1842), a trzecia – stacja Piaskowa (1103). Przy ulicy Wojkowickiej rowery były wypożyczane 118 razy, a poza stacjami 119 razy.

Podróżowanie Czeladzkim Rowerem Miejskim było bezpieczne. Zgłoszono 38 awarii, w tym 22 okazało się istotnymi. Nie odnotowano żadnej dewastacji wypożyczonego sprzętu. Dochód z opłat za wypożyczenie rowerów wyniósł 19 tys. 344 złotych.

– Analizując te wyniki można stwierdzić, że pierwszy sezon Czeladzkiego Roweru Miejskiego zakończył się sukcesem, bo prawie tysiąc mieszkańców korzystało z wypożyczalni. Wysoko należy też ocenić jakość rowerów, które miały bardzo niską awaryjność. Nie sprawdziły się też kompletnie obawy, że rowery będą niszczone. To nawet dla mnie, wierzącego w naszych mieszkańców, jest sporym zaskoczeniem. Umowę z firmą obsługująca nasze miasto mamy jeszcze na rok i chyba ją przedłużymy. Potem może już wkroczy do naszego i innych miast zapowiadany przez GZM wspólny rower metropolitalny – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Czeladzki Rower Miejski

Czeladzki Rower Miejski to nie tylko jednoślady. To również stacje rowerowe. Zostały one wybudowane w trzech punktach miasta, przy nowo powstałych centrach przesiadkowych: pierwsza przy pętli tramwajowej na skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i Kombatantów (Stacja Dworcowa), druga przy skrzyżowaniu ulic Katowickiej z Dehnelów (Stacja Termalna), trzecia w pobliżu Kopalni Kultury na Piaskach (Stacja Piaskowa). Z kolei przy ulicy Wojkowickiej znajduje się wyłącznie stacja dokująca, na której można zostawić rower.

Do dyspozycji mieszkańców jest 50 jednośladów. Koszta wyglądają następująco. Pierwsze 15 minut jest darmowe. Za pierwszą godzinę trzeba zapłacić 1 zł, za drugą 2 zł, za trzecią 3 zł, a za każdą kolejną godzinę 4 zł.