Prace w cechowani w dawnej kopalni Saturn w Czeladzi nadal trwają. Choć mają zakończyć się w marcu 2022 roku, tak powstał już projekt wystawy, który ma ją wypełnić.

Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego, które powstaje na terenie dawnej kopalni Saturn ma być jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Ponadto ma być jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

W tym celu potrzebna jest interesująca wystawa pokazująca historię górnictwa na terenie Zagłębia. Po sześciu miesiącach pracy przygotowano koncepcyjny projekt przyszłej wystawy. Burmistrz Czeladzi, Zbigniew Szaleniec zaprezentował w swoich mediach społecznościowych fragment wizualizacji.

ludzie w muzeum
Wizualizacja wystawy w cechowni dawnej kopalni Saturn – fot. Facebook.pl/ZbigniewSzaleniec

Widać na niej nowoczesny designe, gabloty czy duży neon przedstawiający wieżę szybową. Jak podkreśla burmistrz firma przygotowująca projekt miała wykonać go wedle wytycznych miasta. – Wystawa wykorzystując techniki multimedialne i interaktywne, w nietuzinkowy i bardzo atrakcyjny sposób, przedstawiać będzie historię czeladzkiego i zagłębiowskiego górnictwa oraz pokazywać ciężka pracę górników – mówi Szaleniec.