Powoduje nowotwory płuc i oskrzeli, a także pylicę. Jest śmiertelnie niebezpieczny. Azbest, bo o nim mowa, każdego roku zabija kilkaset osób. W tym roku Sosnowiec przeznaczy 400 tys. zł na dotacje do jego usunięcia.

Ze względu na niską cenę i dużą trwałość materiały zawierające azbest były powszechnie stosowane w budownictwie od początku lat 70. W naszym regionie wciąż jest jeszcze sporo domów pokrytych szkodliwym eternitem z włóknem azbestowym powodującym wiele chorób układu oddechowego. Nie inaczej jest w Sosnowcu.

Niestety często przeszkodą do usunięcia, zagrażającego zdrowiu i życiu, eternitu są pieniądze. Wymiana dachu to koszt około kilkunastu tysięcy złotych. Nie każdego stać na taki wydatek. Warto jednak pamiętać, że mieszkańcy mogą liczyć na programy wsparcia. Podobnie jak w ubiegłym roku, również w tym roku w Sosnowcu będzie się można starać o dotacje na ten cel.

– Na usuwanie azbestu w tym roku miasto przeznaczy 400 tys. zł. Zainteresowanie jest duże, dlatego też nie wykluczamy zwiększenia tej kwoty – mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Ile pieniędzy można otrzymać w ramach dotacji? – 50 procent kosztów zdejmowania, transportu i utylizacji azbestu. Nie więcej niż 1 zł za kilogram usuniętych i przekazanych do utylizacji wyrobów zawierających azbest – informuje Rafał Łysy.

Wnioski o dotację należy składać w urzędzie miasta. Warto dodać, że trujące dachy z azbestu muszą zniknąć do 2032 roku.

Czy Twoim zdaniem dekomunizacja ulic jest potrzebna?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...