Władze Zawiercia inwestują w bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego zakończył się pierwszy etap rozbudowy i modernizacji monitoringu oraz montaż nowych punktów kamerowych.

W pierwszej kolejności zakupiony został nowoczesny sprzęt, który umożliwia rozbudowę całego systemu. Chodzi o serce monitoringu, czyli serwer. Rozmieszczenie nowych punktów kamerowych uzależnione było między innymi od liczby i rodzaju negatywnych zdarzeń w danym rejonie miasta.

– Należy podkreślić, że parametry techniczne zakupionych urządzeń spełniają najwyższe wymagania. Łącznie na rozbudowę i modernizację monitoringu przeznaczyliśmy około 150 tys. złotych – mówią przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Zawierciu. – To nie koniec. Jeszcze w tym roku planujemy zainwestowanie w nowe kamery – dodają.

Nowe punkty kamerowe znalazły się przy ul. Wojska Polskiego (w rejonie sklepu Tesco), ul. Obrońców Poczty Gdańskiej (kamera będzie obejmowała tereny przemysłowe po byłej Przędzalni i okolice pobliskich terenów działkowych) oraz na osiedlu Kromołów (centrum). Dodatkowo miasto zakupiło kamerę mobilną, która będzie montowana w różnych rejonach miasta (w zależności od potrzeb).

Policjanci z dostępem online do miejskich kamer

Aby jeszcze bardziej poprawić bezpieczeństwo mieszkańców Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu ma teraz bezpośredni dostęp do obrazu z kamer monitorujących zawierciańskie ulice. W ten sposób już nie tylko strażnicy miejscy, ale także dyżurny KPP ma możliwość obserwowania kluczowych miejsc online przez całą dobę.

Do tej pory policjanci mogli przeglądać zapisy z kamer, ale już po zdarzeniu. System monitoringu wizyjnego miasta zapewnia całodobową obserwację miejsc szczególnie zagrożonych. To jedno z narzędzi, które przyczynia się do spadku przestępczości i do poprawy bezpieczeństwa. Pozwala również na lepszą dyslokację patroli policji i straży miejskiej.