Punkt informacji turystycznej, streetart czy uruchomienie sieci wypożyczalni miejskich rowerów – to tylko niektóre z projektów zgłoszonych w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Będzinie. Które projekty wybiorą mieszkańcy?

Budżet obywatelski w Będzinie wkracza w decydującą fazę. Komisja powołana do oceny projektów zadań zgłoszonych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego w 2019 roku po przeprowadzeniu analizy zgłoszonych projektów zadań podjęła decyzję odnośnie projektów na które mieszkańcy będą mogli głosować w październiku.

Spośród 56 zgłoszonych projektów, pozytywną weryfikację przeszło 47, a wśród nich m.in.: Punkt informacji turystycznej na dworcu PKP, musical w Teatrze Dormana, koncert na dworcu w Będzinie, plenerowa wystawa zdjęć dawnego Będzina w Śródmieściu, promocja czytelnictwa w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, streetart – miejska galeria sztuki, strefa psiej aktywności w Grodźcu, uruchomienie sieci wypożyczalni miejskich rowerów, budowa ścieżki rowerowej na trasie nieistniejącej linii tramwajowej czy działania mające na celu walkę ze smogiem.

Ponadto, do realizacji zgłoszonych zostało wiele osiedlowych projektów, takich jak budowa chodnika czy placu zabaw, remont drogi, odnowienie zieleni wraz z małą architekturą, montaż stojaków rowerowych, a także montaż oświetlenia czy monitoringu.

Na sugestie mieszkańców przeznaczona będzie kwota miliona złotych. Wyboru zadań dokonają w głosowaniu tajnym, które odbędzie się w dniach 1 – 12 października. Do głosowania uprawnieni będą wszyscy mieszkańcy Będzina.

Jest to pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w Będzinie. Dzięki niemu mieszkańcy mogą inicjować i decydować o inwestycjach w swoich dzielnicach. – Budżet obywatelski to kolejne narzędzie, które zostało przekazane w ręce mieszkańców Będzina. Dzięki niemu, będzinianie będą mogli decydować o tym na co przeznaczyć część budżetu miasta w 2019 roku – tłumaczy Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.