Czeladź to pierwsze miasto w Zagłębiu Dąbrowskim, które wybudowało tężnię solankową. Już wkrótce powstanie kolejna. Tym razem w parku Grabek.

Pod koniec ubiegłego roku w Czeladzi powstała pierwsza w Zagłębiu Dąbrowskim tężnia solankowa. Znajduje się ona przy ulicy Krótkiej w dzielnicy Piaski. Urzędnicy chcieli sprawdzić, czy tego typu obiekt w mieście sprawdzi się i czy będzie cieszył się powodzeniem. – Jeżeli pomysł się sprawdzi, a mieszkańcy chętnie będą korzystać z przysparzającej zdrowia inhalacji solankowej, to w kolejnych latach wybudujemy w naszym mieście kolejną tężnię solankową – mówił nam wtedy Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Tężnia solankowa przy ulicy Krótkiej w Czeladzi – fot. UM Czeladź
Tężnia solankowa przy ulicy Krótkiej w Czeladzi – fot. UM Czeladź

Mieszkańcom spodobały się lecznicze uroki niewielkiej budowli i tłumnie korzystają ze zdrowotnych walorów najlepszej solanki z Zabłocia. – Budowa pierwszej w Zagłębiu Dąbrowskim tężni solankowej, to był strzał w dziesiątkę. Z inhalacji solankowej licznie korzystają nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale także goście z innych miast – cieszy się włodarz miasta.

Trwa budowa tężni solankowej w parku Grabek – fot. UM Czeladź
Trwa budowa tężni solankowej w parku Grabek – fot. UM Czeladź

Urzędnicy dotrzymali słowa i postanowili wybudować kolejną tężnię. Tym razem większą i zlokalizowaną w parku Grabek. Trwa właśnie budowa tego obiektu. – Zgodnie ze zobowiązaniem budujemy drugą tężnię, tylko dwa razy większą na Grabku. Gotowe już są fundamenty i jak dobrze pójdzie oddamy ją mieszkańcom do użytku najdalej w połowie września – przekazał burmistrz Zbigniew Szaleniec.

Przypomnijmy, że tężnie solankowe funkcjonują także m.in. w Jaworznie oraz w Będzinie.