Wśród mieszkańców Sławkowa od lat pojawiają się spekulacje, co zrobić, by na rynku było więcej miejsc parkingowych, a część pojazdów nie parkowała tutaj na stałe.

W ostatnim czasie Straż Miejska intensyfikuje działania regularnie pouczając oraz karząc nieprawidłowo parkujących kierowców. Statystyki prowadzone przez Straż Miejską wskazują, że mieszkańcy Sławkowa stanowią mniejszość niewłaściwie parkujących, a 70 proc. łamiących przepisy to kierowcy spoza miasta, głównie z miast ościennych.

Możliwym rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie płatnego parkowania lub rozbudowa dotychczasowego parkingu, ale te pomysły nie będą miały odzwierciedlenia w rzeczywistości. Burmistrz Sławkowa i radni są przeciwni wprowadzaniu dodatkowych opłat dla mieszkańców, a płyta rynku wraz z otoczeniem podlega ochronie konserwatorskiej ze względu na zabytkowy charakter układu urbanistycznego.

Parking jest, ale nie na rynku

W odległości 150 metrów od centralnej części rynku, przy ulicy Legionów Polskich znajduje się duży i bezpłatny parking z z 50 miejscami postojowymi. W tych miejscach bez najmniejszego problemu można zostawić samochód. W związku z tym miasto planuje odpowiednio oznakować parking, załączyć informację w miejskim biuletynie oraz przygotować ulotki informacyjne, które będą kolportowane wśród kierowców.