Czesław Michniewicz został nowym selekcjonerem piłkarskiej Reprezentacji Polski. Były trener m.in. Legii Warszawa oraz Reprezentacji Polski U21 stoi przed bardzo trudnym wyzwaniem, ponieważ następny mecz zagramy o być albo nie być w barażowym spotkaniu eliminacji MŚ z Rosją, 24 marca na moskiewskich Łużnikach.

Po kuriozalnym i niespodziewanym odejściu Paulo Sousy przed najważniejszym meczem eliminacji MŚ, Reprezentacja Polski stanęła pod ścianą, a władze PZPN, na czele z Cezarym Kuleszą, musiały znaleźć szybkie zastępstwo. W ofertach pojawiało się kilka zagranicznych i polskich nazwisk trenerów.

Dość jasne jednak było, że po niesmaku jaki został po odejściu portugalskiego trenera wybór padnie na kogoś z tzw. polskiego podwórka. W ostatnich dniach faworytem był Adam Nawałka, ponieważ prowadził już z sukcesami Reprezentację Polski i był głosem rozsądku, w sytuacji gdzie czas na decyzję jest bardzo ograniczony. Jednak wybór padł na innego trenera.

Dlaczego Czesław Michniewicz?

Przede wszystkim plusem Michniewicza jest umiejętność dostosowania taktyki do określonego rywala oraz odpowiednie reagowanie na boiskowe wydarzenia. Potwierdził to podczas trenerskiej przygody z Reprezentacją U21, gdzie awansował na Euro nie przegrywając w eliminacjach żadnego meczu. Na samym turnieju finałowym trafiając do grupy śmierci z Belgią, Włochami i Hiszpanią udało się pokonać faworyzowanych Belgów i Włochów.

Niewątpliwym znakiem szczególnym trenera Czesława Michniewicza jest również jego twarde podejście do komunikacji z zawodnikami, czego dowodem jest słynne nagranie z odprawy, w którym bez ogródek przedstawia swój punkt widzenia piłkarzom na sytuację w klubie Legii Warszawa. Ponadto nowy selekcjoner dotychczas w drużynach, które trenował sprawdzał się bardzo dobrze w debiutanckich starciach. Jego statystyki są w tym aspekcie imponujące, ponieważ na 10 spotkań 7 wygrał, 2 zremisował i tylko 1 przegrał.

Dotychczasowa kariera Michniewicza obrazuje, że może on się sprawdzić w meczu z Rosjanami i wywalczyć upragniony awans na MŚ w Katarze. Argumenty przemawiające za nowym selekcjonerem to przede wszystkim umiejętność dostosowywania odpowiedniej taktyki pod rywala i fachowość w reagowaniu na sytuację boiskową. Za nowym trenerem przemawiają również korzystne statystyki debiutów.

Niemniej jednak nie mamy żadnej pewności czy te argumenty będą wystarczające, aby pokonać w meczu barażowym reprezentację Rosji, ponieważ Michniewicz dotychczas nie trenował żadnej kadry seniorskiej oraz zagranicznego klubu.