Od 1 października Straż Miejska w Dąbrowie Górniczej częściej będzie sięgać po blokady na koła nieprawidłowo zaparkowanych samochodów.

Z początkiem października w strukturach dąbrowskiej straży rozpocznie działalność nowa sekcja złożona z czterech strażników. Z myślą o ich codziennej pracy straż zakupiła już dziesięć blokad na koła, a w najbliższych tygodniach do jednostki trafi nowy 2-osobowy van do ich przewozu.

– Blokady ułatwiają postępowanie wobec osób, które nieprawidłowo parkują samochody w pasie drogowym – podkreśla Radosław Romanek, komendant Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

Chodzi o sytuacje, w których strażnicy muszą szukać kierowców, bo ci sami nie zgłaszają się do straży, żeby uiścić karę. W przypadku blokad kierujący sami będą musieli skontaktować się ze strażnikami. – Blokady działają też prewencyjnie, bo na ich widok inni kierowcy zastanowią się zanim nieprawidłowo zaparkują samochód – podkreśla Radosław Romanek.

Kara dla źle parkujących

Komendant przypomina, że Straż Miejska w Dąbrowie Górniczej w ostatnim czasie częściej kontroluje parkujących na miejscach dla niepełnosprawnych. – Okazuje się, że ogromna liczba osób parkuje na niebieskich kopertach bez uprawnień bądź w nieuprawniony sposób korzysta z karty parkingowej – mówi komendant straży.

Kumulacja oby wykroczeń może skutkować mandatami na sumę 800 zł: 500 zł za niestosowania się do znaków drogowych i 300 zł za jednoczesne posługiwanie się kartą parkingową przez nieuprawnioną osobę.