12 maja teatry w całej Polsce obchodzić będą Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji bilet będzie można kupić za 300 groszy. W tegorocznej akcji weźmie udział 100 teatrów publicznych z 39 polskich miast.

„Bilet do teatru za grosze” to ogólnopolska akcja organizowana z okazji obchodzonego już po raz czwarty Dnia Teatru Publicznego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi, że teatr jest miejscem dostępnym oraz reagującym żywo na otaczające nas problemy.

Czwarty Dzień Teatru Publicznego obchodzić będziemy pod znakiem ekonomii. Cena tegorocznego biletu – 300 gr (3 zł) nawiązuje do wyników specjalnego badania, które w 2017 roku – jako pilotaż – przeprowadził dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego profesor Szkoły Głównej Handlowej Rafał Kasprzak.

Za pomocą policzenia efektów bezpośrednich oddziaływania ekonomicznego stale działającej instytucji artystycznej, udowodnione zostało niezbicie, że teatr publiczny się opłaca! Jedna złotówka dotacji generuje przychód w wysokości średnio 3,36 zł dla regionu, w którym teatr stale działa. To bardzo ważna wiadomość dla organizatorów i wszelkich gremiów podejmujących decyzję o finansowaniu teatrów publicznych.

W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za grosze” weźmie udział 100 teatrów publicznych z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach – rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą grane przez cały tydzień – aż do 19 maja.

Do ogólnopolskiej akcji przyłączyły się także zagłębiowskie teatry: Teatr Dormana, który zaprezentuje spektakl „Kot w butach” w reż. Jakuba Kasprzaka (12 maja o godz. 11:00) oraz Teatr Zagłębia ze spektaklem „Prezent urodzinowy” w reżyserii Wojciecha Leśniaka (17 maja o godz. 19:00).

Akcja z roku na rok zyskuje rzeszę fanów. Tak liczna obecność widzów stanowi żywy dowód na konieczność istnienia teatrów finansowanych z publicznych pieniędzy, w całej ich różnorodności i liczbie.