13 maja teatry w całej Polsce obchodzić będą Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji teatry publiczne zagrają swoje spektakle w ramach organizowanej już po raz trzeci akcji biletu za grosze. W tym roku bilet będzie można kupić za 500 groszy.

„Bilet do teatru za 500 groszy” to ogólnopolska akcja organizowana z okazji obchodzonego już po raz trzeci Dnia Teatru Publicznego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi, że teatr jest miejscem dostępnym oraz reagującym żywo na otaczające nas problemy.

I właśnie do tej żywej problematyki nawiązuje w tym roku cena biletu – 500 groszy odpowiada liczbie spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty.

Z okazji Dnia Teatru Publicznego 97 teatrów z 38 polskich miast przez cały tydzień – aż do 20 maja – zagra spektakle „za grosze”. Dokładnie 500 groszy. Właśnie tyle, okrągłe 5 złotych, zapłacą w tym roku widzowie za bilety w ramach akcji, której pomysłodawcą jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Dwa lata temu cena 250 groszy nawiązywała do okrągłej rocznicy istnienia teatru publicznego w Polsce. W ubiegłym roku cena 400 groszy odwoływała się z kolei do rocznicy śmierci dramatopisarza wszech czasów – Williama Shakespeare’a.

Bilety kupujemy na konkretny spektakl, który zostanie zagrany w wybranym dniu od 13 do 20 maja. W akcji bierze udział 97 teatrów, w tym sosnowiecki Teatr Zagłębia i będziński Teatr Dormana. W teatrach zobaczymy popularne spektakle „Cicho” w Teatrze Dzieci Zagłębia (13 maja) i „Cesarz” w Teatrze Zagłębia (19 maja).

Sprzedaż biletów ruszy 13 maja, będzie można je nabyć wyłącznie w kasach teatrów. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety.

Akcja z roku na rok zyskuje rzeszę fanów. Tak liczna obecność widzów stanowi żywy dowód na konieczność istnienia teatrów finansowanych z publicznych pieniędzy, w całej ich różnorodności i liczbie.

W tym roku po raz kolejny powtarzamy, że bez publicznego wsparcia teatr, jako idea i jako konkretne punkty na mapie polskich miast, nie mógłby istnieć – mówią organizatorzy wydarzenia.