Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wypuści limitowane bilety komunikacji miejskiej. To, co na nich się znajdzie, zadecydują mieszkańcy regionu.

W piątek, 16 marca, rozpoczęło się internetowe głosowanie, których sześć z 41 obiektów wytypowanych przez członków metropolii, pojawi się na rewersach biletów.

– W miastach i gminach metropolii znajduje się wiele ciekawych i charakterystycznych obiektów – mówi Rafał Kurowski, dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej. – Stąd właśnie pomysł, aby ich wizerunek umieścić na rewersie limitowanej edycji biletów komunikacji miejskiej. Chcemy w ten sposób pokazywać piękno naszych gmin i miast – dodaje.

Wśród propozycji znalazła się m.in. Radiostacja w Gliwicach, katowicki Spodek, zabytkowy tramwaj z Bytomia, dwór w Dobieszowicach, czy schron sprzed II wojny światowej, który znajduje się w Wyrach.

Mieszkańcy Zagłębia również mają w czym wybierać. Swój głos mogą oddać m.in. na zamek w Będzinie, kościół św. Stanisława w Czeladzi, Pałac Kkultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Zamek Biskupi w Siewierzu, zabytkową Asuterię w Sławkowie, przydrożną kapliczkę przy ul. Głowackiego w Wojkowicach lub pomnik Jana Kiepury w centrum Sosnowca.

Głosowanie na społecznościowym profilu metropolii ma odbywać się w dwóch etapach. Do 30 marca internauci wybiorą 12 obiektów finałowych. Ich wizerunki zostaną wkomponowane w szatę graficzną biletów i ponownie zostaną poddane pod ocenę głosujących. Sześć wybranych obiektów ma ozdobić limitowaną edycję biletów, która w sprzedaży będzie dostępna latem.

Jednocześnie w dystrybucji pozostaną regularne wersje biletów jednorazowych, które zachowają swoją ważność.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 roku, a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 roku. Związek skupia 41 miast i gmin Śląska i Zagłębia, które zamieszkuje 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

Od stycznia 2018 roku na terenie całej metropolii obowiązuje już jedna taryfa biletowa komunikacji miejskiej, a także bezpłatne przejazdy do 16. roku życia.

G-ZM utworzyła już także Zarząd Transportu Metropolitalnego, który docelowo przejmie funkcję organizatora komunikacji na terenie metropolii. Kieruje nim Marek Kopel, były prezydent Chorzowa i członek zarządu w KZK GOP.