W związku z ostatnim obostrzeniami rządowymi kina, muzea, teatry i inne placówki kulturalne zostały zamknięte do 29 listopada. Podobny los spotkał również miejskie biblioteki. W Sosnowcu miłośnicy literatury mogą jednak przez cały czas korzystać ze zbiorów placówki.

Zgodnie z zarządzeniem dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, w myśl zaleceń Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w dniach od 7 do 29 listopada, Zagłębiowska Mediateka i wszystkie placówki biblioteczne na terenie miasta są nieczynne.

Jak wypożyczyć książkę?

Pomimo zamknięcia bibliotek, miłośnicy literatury wciąż mają dostęp do zasobów placówek. Wypożyczanie i zwracanie zbiorów jest możliwe tylko za pośrednictwem książkomatów i wrzutni dostępnych w Zagłębiowskiej Mediatece (ul. Kościelna 11) oraz w dzielnicy Porąbka (ul. Zagórska 3) przy budynku przedszkolnym.

– Prosimy o sprawne odbieranie zamówionych zbiorów, by skrytki się nie blokowały i by z urządzeń mogła skorzystać większa liczba czytelników – apelują pracownicy sosnowieckiej biblioteki. – Zbiory można zamawiać poprzez e-katalog lub telefonicznie pod numerem: 574 480 779 – dodają.

Warto również podkreślić, że aktualne wypożyczenia zostają przedłużone do 5 grudnia., a kary za okres zamknięcia placówek nie będą naliczane. Działalność kulturalna biblioteki będzie odbywać się online, za pośrednictwem strony internetowej oraz mediów społecznościowych.

E-booki w bibliotece

Ponadto, każdy czytelnik zarejestrowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu może korzystać z elektronicznych wersji książek. – Biblioteka pośredniczy w usłudze Legimi (wypożyczenia e-booków). Czytelnik po kontakcie mailowym z pracownikiem Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki otrzymuje bezpłatny kod dający 30-dniowy dostęp do ponad 55 000 książek elektronicznych – dodają pracownicy biblioteki.

Listopadowe kody niestety już się wyczerpały, natomiast grudniowe będą przydzielane od 1.12.2020 – to cenna informacja w przypadku ewentualnego przedłużenia zamknięcia bibliotek.

Inne usługi

Zagłębiowska Mediateka świadczy także bezpłatną usługę „Skan na e-mail”. Zamówienia należy składać na adres: informatorium@biblioteka.sosnowiec.pl. Przygotowywane są skany wybranego materiału z zasobów bibliotecznych do 20 stron (możliwość negocjacji w uzasadnionych przypadkach).

– Mamy nadzieję, że pomimo kolejnych w tym roku zmian i utrudnień, nasi czytelnicy ponownie wykażą się wyrozumiałością i empatią i pozostaną z nami w tym trudnym dla wszystkich okresie. My zrobimy co w naszej mocy, by wprowadzone ograniczenia miały jak najmniejszy wpływ na jakość świadczonych przez MBP w Sosnowcu usług – zaznaczają pracownicy sosnowieckiej placówki.

CZYTAJ TAKŻE:

16. Sosnowieckie Dni Literatury. Gośćmi będą m.in. Anna Dziewit-Meller, Marcel Woźniak i Max Czornyj