Biało-czerwone drzewo, ptaki, cmentarne krzyże i postać ojca z synem – tak wygląda zwycięski projekt muralu niepodległościowego, który powstał w Czeladzi. Autorem projektu jest Dawid Celek.

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, urzędnicy z Czeladzi ogłosili konkurs na patriotyczny mural. Zwycięzcą został Dawid Celek, znany grafik i architekt, który na co dzień mieszka w Berlinie.

Jego najbardziej znaną pracą jest mural przedstawiający popularnego muzyka Dawida Bowiego, który odsłonięto trzy miesiące po jego śmierci na ścianie jednego z bloków na warszawskim Żoliborzu. Teraz talent grafika będą mogli podziwiać mieszkańcy Czeladzi. Mural powstał na ścianie budynku przy ulicy Nowopogońskiej 26.

Mural „Drzewo życia” w Czeladzi – fot. arch. prywatne
Mural „Drzewo życia” w Czeladzi – fot. arch. prywatne

Głównym motywem muralu jest biało-czerwony cis henrykowski, czyli najstarsze drzewo w Polsce. – Jako motyw przewodni wybrałem drzewo, ponieważ ma ono charakter symboliczny. Wyrasta ono z polskiej ziemi i jest to analogia do wyrastającego państwa. Drzewo to ojczyzna, czyli symbol wolności i niepodległości. Drzewo trzeba pielęgnować, trzeba o nie dbać, tak samo, jak o niepodległe państwo. Ziarno, z którego wyrósł nasz dzisiejszy kraj zostało zasiane przez poprzednie pokolenia, walczące o niepodległość i to właśnie chciałem przekazać – wyjaśnia nam Dawid Celek.

Mural „Drzewo życia” w Czeladzi – fot. arch. prywatne
Mural „Drzewo życia” w Czeladzi – fot. arch. prywatne

Mural przedstawia także postać ojca z synem oraz cmentarne krzyże i ptaki. – Ojciec z synem to nawiązanie do patriotycznego wychowania oraz przekazywania wiedzy i nowoczesnych postaw patriotycznych dalszym pokoleniom. Z kolei krzyże pod drzewem przypominają o ofiarach poległych w walce, a ptaki symbolizują krew wylaną za wolną i niepodległą Polskę – dodaje autor projektu czeladzkiego muralu „Drzewo życia”.

Warto też dodać, że Dawid Celek muralem w Czeladzi chce stworzyć patriotyczny szlak murali na 100-lecie niepodległości. Kolejna praca powstaje w Kaliszu. Tam również motywem przewodnim jest drzewo. – Mam nadzieję, że do końca roku uda się jeszcze stworzyć kilka prac w innych miastach – kończy artysta.

Mural „Drzewo życia” w Czeladzi – fot. arch. prywatne
Mural „Drzewo życia” w Czeladzi – fot. arch. prywatne

Odsłonięcie czeladzkiego muralu odbędzie się 19 października o godz. 11.00. – Tego dnia odbędzie się oficjalne odsłonięcie dzieła i tabliczki, wskazującej autora projektu. To jednak nie wszystko. Godzinę wcześniej na osiedlu Piłsudskiego posadzony zostanie pamiątkowy cis „Piłsudski”, a godz. 12.00 na terenach zielonych wokół Muzeum Saturn odbędzie się piknik militarno-historyczny „Chwała Niepodległej” – przekazał Tomasz Michałek z biura prasowego Urzędu Miasta w Czeladzi.