– Jaworzno za kilka lat może być pierwszym polskim miastem z całkowicie bezemisyjnym transportem publicznym – oceniła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która odwiedziła stację ładowania autobusów elektrycznych w tym mieście.

W piątek, 5 października, do Jaworzna przyjechała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Wraz z prezydentem miasta, Pawłem Silbertem, rozmawiała na temat ograniczania smogu oraz elektromobilności.

Minister przypomniała, że to właśnie w Jaworznie w 2015 roku wprowadzono do eksploatacji pierwszy w Polsce autobus elektryczny. Dziś na 60 eksploatowanych w mieście autobusów 23 to pojazdy elektryczne, a kolejny jest testowany. Do 2020 roku miasto zamierza jeszcze dokupić kolejnych 20 elektrycznych autobusów. Będzie też uczestniczyć w badaniach prototypów autonomicznych pojazdów transportu publicznego.

Stawiają na bezemisyjny transport publiczny – fot. UM Jaworzno
Stawiają na bezemisyjny transport publiczny – fot. UM Jaworzno

– W lutym 2016 roku, gdy podpisywaliśmy listę z miastami, które decydują się na przejście na elektromobliność, Jaworzno było w peletonie. To dzięki doświadczeniu, które jest także tutaj zbierane, uczymy się praktyki stosowania i liczymy koszty i korzyści przechodzenia na elektromobilność – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Mają najbardziej zrównoważoną mobilność w Polsce

Minister Emilewicz zauważyła, że obecnie nadal autobusy elektryczne są średnio dwukrotnie droższe od najnowszych autobusów z silnikami diesla, jednak Program Rozwoju Elektromobilności przewiduje wsparcie dla samorządów. – Wsparcie musi być udzielono po to, aby zainteresowane samorządy mogły takie zakupy udźwignąć – podkreśliła minister.

Stawiają na bezemisyjny transport publiczny – fot. UM Jaworzno
Stawiają na bezemisyjny transport publiczny – fot. UM Jaworzno

Prezydent Jaworzna Paweł Silbert ocenił, że bezemisyjne autobusy są przyszłością komunikacji miejskiej. Zapewnił, że stosowane w Jaworznie pojazdy nie psują się, są tak samo komfortowe jak autobusy spalinowe, a pasażerowie są zadowoleni. Przypomniał też, że miasto realizuje kompleksowy program integracji transportu, służący m.in. upowszechnieniu pojazdów elektrycznych, rozbudowie infrastruktury rowerowej oraz powiązaniu ze sobą różnych form komunikacji.

W mieście powstanie m.in. specjalny parking dla rowerów oraz system wypożyczania rowerów miejskich, gdzie na 200 jednośladów, 120 będą stanowić rowery elektryczne. Miasto przystąpiło także do projektu, w ramach którego testowane będą pojazdy autonomiczne.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Velostrada już działa. To pierwsza w Polsce autostrada dla rowerów