W niedzielę, 21 października, odbędą się wybory samorządowe. Nad spokojnym przebiegiem czuwać będą mundurowi.

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w trakcie tych wyborów samorządowych policjanci będą zapewniać bezpieczeństwo w rejonach przyległych do siedzib lokali wyborczych. Wzmocnione patrole rozpoczną służbę w piątek, a zakończą w niedzielę z końcowym etapem wyborów.

Policjanci będą w stałym kontakcie z przewodniczącymi lokali wyborczych w każdym z okręgów, tak, by móc szybko i stanowczo reagować na każde naruszenia prawa. Dyżury zakończą dopiero po przekazaniu głosów do Państwowej Komisji Wyborczej, a jeśli zajdzie taka potrzeba, będą pilotować przewóz dokumentacji wyborczej.

Do zadań policji, jako jednego z podmiotów czuwających nad przestrzeganiem prawa, należy reagowanie na przypadki naruszenia ciszy wyborczej. Naruszenie ciszy wyborczej polega na prowadzeniu pod różną postacią agitacji wyborczej.

Przypominamy, że w tym czasie zabronione są: wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, rozdawanie ulotek czy naklejanie plakatów. Za naruszenie ciszy wyborczej uważa się też wszelkie dynamiczne nośniki reklamy politycznej. Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym on się znajduje.